Zdražování energií a konec Bohemia Energy a dalších prodejců, kteří růst cen, později podpořený i ruskou invazí na Ukrajinu, nezvládli, přineslo za poslední dva roky více než sto tisíc nových fotovoltaických elektráren. Situace na trhu se ale změnila a velké plány zájemců o fotovoltaiku a čerstvých majitelů naráží na méně příjemnou realitu. Není to ale kvůli novým podmínkám dotací a zklamání jde naštěstí snadno předejít.

Cíl drtivé většiny těch, kteří o fotovoltaice uvažují, je jednoduchý – ušetřit za elektřinu, ideálně neplatit nic. Ten je pochopitelný, ale v jeho extrémním pojetí je téměř nedosažitelný. Stejně jako vidina návratnosti investice během tří let, což je údaj, který ještě před rokem zazníval z úst obchodních zástupců. Kvůli poklesu ceny silové energie proti dramatickému roku 2022 je nutné počítat s návratností minimálně dvojnásobnou.

Titulek článku slibuje pět způsobů, jak předejít zklamání. Ten hlavní je ale prostý: nečekat zázraky a umět počítat.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak si správně nastavit očekávání návratnosti fotovoltaické elektrárny.
  • Na co si dát pozor při výběru dodavatele i během provozu.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.