Od poražení Velké Inflace ve „vítězném únoru 2023“ už za každý jeden měsíc rostou ceny takovými tempy jako v letech normální inflace před covidem, kterou i centrální banka považuje za cílenou, chtěnou inflaci. Tak nás všechny samozřejmě zajímá, jestli už nám zase rostou i naše mzdy rychleji než ceny. Tedy jestli rostou reálné mzdy.

A ano, nejpozději od 1. dubna 2023 (mzdy známe bohužel jen kvartálně) už v každém kvartálu narostly naše výdělky víc, než nám narostly ceny, za které jsme ty výdělky utráceli. Tedy, reálné mzdy rostly. Z úterního oznámení o 4. čtvrtletí jsme se dozvěděli, že i během něj mzdy v korunách narostly o 1,5 procenta (samozřejmě po sezonním očištění, nejen vánočními bonusy). Když za ten kvartál naše ceny v průměru vůbec nevzrostly, ale dokonce klesly o 0,4 procenta, pak reálné mzdy vzrostly dokonce téměř o dvě procenta.

Tak proč tedy teď všude slyšíme, že „reálné mzdy teď opět klesly“? Protože jde o nepochopení toho, jak lidé vnímají „růst“ či „pokles“ nějaké veličiny. Ty přece měříme oproti předešlé známé hodnotě. Když při výjezdu z obce upravím svou rychlost z 50 km/h na 90, tak mi přece rychlost vzrostla, když jsem ještě před minutou jel 50. To, že jsem někdy před hodinou měl na dálnici rychlost ještě vyšší než 90, přece nic neříká o tom, jestli teď má rychlost roste nebo klesá.

A tak se to má i s reálnými mzdami – už třetí kvartál po sobě rostou, jenom ještě nedosáhly úrovně, jaké dosahovaly před rokem. Za ní, navzdory růstu, zaostávají ještě o 1,2 procenta. Ale říkat tomuto zaostání „pokles“ není moc kompatibilní s běžným chápáním jazyka právě u těch příjemců mezd, kteří chtějí slyšet aktuální nejčerstvější trend, podle kterého se pak ekonomicky chovají.

A teď pozor – i ten meziroční pokles je jen kvůli tomu, že od mezd odečítáme nadhodnocenou inflaci za tu dobu. Přesně na 4. kvartál 2022, se kterým teď srovnáváme, totiž statistický úřad kontroverzně zanesl do cenové hladiny uměle nižší ceny energií, i když ty ve skutečnosti nijak neklesly.

Po přepočtení na skutečné cenové hladiny by teď byly reálné mzdy i meziročně vyšší. O více než jedno procento.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist