Jedním z prvních českých současných umělců, který se začal věnovat NFT, byl Jan Kaláb. Jeho dílo Lost Ultramarine Shell se prodalo v dubnu 2021 za stovky tisíc korun. Zájem o něj odstartovala pandemie, která zvýšila poptávku po alternativních investicích.
„NFT má určitě budoucnost. Nebude sice tak raketová, jak se mohlo zdát podle vývoje v letech 2021 a 2022, ale postupně bude zájem o NFT růst spolu s rozvojem virtuálního prostoru,“ říká František Vinopal, předseda České kryptoměnové asociace.
Při nákupu digitálních děl a zejména u NFT je v první řadě důležité se zaměřit na autenticitu, původ a uložení podkladového díla, kterým je například obraz přenesený do digitální formy. Než si dílo zakoupíte, odpovězte si na několik základních otázek: Je možné ověřit, jestli je tvůrce NFT i vlastníkem či autorem podkladového díla? Jsou NFT i podkladové dílo uloženy na stejném blockchainu, nebo na odlišném, či úplně mimo blockchain na stránkách nebo úložišti třetích osob?
„Je důležité zaměřit se i na práva k podkladovému dílu a NFT, konkrétně jaká práva k podkladovému dílu a k NFT kupující získává a co s ním na základě toho může dělat. A za další doporučujeme ověřit si také věrohodnost a reputaci platformy, včetně jejích obchodních podmínek,“ radí Pavel Amler, vedoucí advokát v Havel & Partners.
„Rizika nezohlednění anebo ignorování těchto aspektů pak často vedou třeba k následně zrušenému nákupu, potenciálním právním sporům s autory podkladových děl a v nejhorším případě ke ztrátě části až celé hodnoty investice,“ varuje Pavel Amler.
JAK JE TO S VLASTNICKÝMI PRÁVY?
Před provedením transakce si pozorně prostudujte podmínky nákupu, včetně licenčních podmínek a práv vlastnictví. Zatímco u klasického obrazu nakupujeme fyzický předmět v reálném světě a známe u něj vlastníka a autora obrazu, u NFT máme vlastníka podkladového díla (například obrazu), autora podkladového díla (malíře obrazu) a vlastníka NFT.
„U NFT je tedy situace o něco složitější. Převod vlastnického práva je sice stejný jak u obrazu, tak u NFT, ale není zde jen autor a vlastník obrazu, ale i tvůrce samotného NFT, a tedy třetí strana. Navíc i při koupi klasického obrazu k němu získáváme jen vlastnická práva, naprostou neomezenost v nakládání s obrazem máme až pouze v případě, když nám autor obrazu udělí i související autorská práva,“ říká Pavel Amler, vedoucí advokát v Havel & Partners.
Ideálním případem je, pokud NFT vytvořil vlastník podkladového díla, který je zároveň jeho autorem, například tím, že daný obraz namaloval. „Všechna práva jsou tedy konsolidována pod jednou osobou, není zde třetí subjekt, který by tato práva zpochybňoval. Vlastník pak může zájemci neboli kupujícímu NFT udělit práva dle své volby. Lze je například limitovat pouze pro osobní užití anebo může povolit i podkladové dílo či NFT komercializovat. Tato situace je tedy podobná nákupu klasického obrazu od autora,“ vysvětluje Pavel Amler.
Problematická je situace, kdy NFT vytvoří osoba, která není vlastníkem podkladového díla, není jeho autorem a ani nemá dostatečná smluvní oprávnění k tomu, aby NFT vytvořila. „Nositelem práv duševního vlastnictví k podkladovému dílu totiž zůstává nadále autor původního díla. Ten může požadovat po burze či úložišti, kde se NFT nachází, jeho stažení či odstranění. V tomto případě osoba kupující si takové NFT přijde o své řádně zakoupené digitální dílo kvůli porušování práv třetích osob,“ varuje advokát Amler a připomíná, že v dnešní době již existují společnosti spolupracující s online burzami, které uživatelům nabízí možnost získat certifikáty o původu a autentičnosti podkladového díla a tím i částečně eliminovat související rizika.
O praktické provedení tvorby NFT z volně dostupných děl se pokusila například iniciativa Global Art Museum, která převzala obrazy z Rijksmuseum v Amsterodamu pod volnou licencí a následně z nich vytvořila animovaná a pohyblivá NFT. Podobný počin provedla i Galerie Uffizi ve spolupráci se společností Cinello, když v loňském roce reprodukovala obraz Michelangela (Doni Tondo) do digitální kopie.
„Vlastníkům takto vydaných NFT však musí být zcela jasně vysvětleno, že jejich vlastnictví digitálních kopií se v žádném rozsahu nevztahuje na původní podkladové dílo a nestávají se tak jeho vlastníkem,“ říká Pavel Amler.
JE DÍLO KVALITNÍ, NEEXISTUJÍ KOPIE?
Když se rozhodujete pro nákup digitálního umění, je dobré se řídit intuicí a vlastním vkusem, ale zároveň je důležité prověřit, kdo stojí za dílem. „Kvalitní dílo by mělo mít silný příběh, technickou zručnost a originální myšlenku. Důležitá je také autenticita a jedinečnost, což u digitálního umění, zejména u NFT, zajišťuje technologie blockchain,“ vysvětluje Jakub Kodl, spoluzakladatel a majitel KodlContemporary.
Na blockchainu pak lze snadno ověřit, že vámi kupované dílo je originál a že neexistují další autorizované kopie. „Jednoduše řečeno, když se vám dílo líbí a máte jistotu, že je to originál od respektovaného umělce, jste na správné cestě,“ říká Jakub Kodl.
Ověřte si, zda NFT obsahuje metadata se všemi důležitými informacemi o umělci, díle a jeho historii. Metadata si představte jako něco, co má obraz napsané na zadní straně.
Jestliže budete kupovat dílo jako investor, budete uvažovat trochu jinak než sběratel, který si jej pořizuje zejména kvůli lásce k umění a není motivovaný potenciálním ziskem. „Hledejte díla, která s vámi rezonují na osobní úrovni, která chcete mít doma nebo ve své digitální sbírce a která vám přinášejí radost,“ radí Jakub Kodl.
Pokud jde o investici, je dobré přemýšlet o potenciálním zhodnocení aktuální hodnoty, ale zároveň si uvědomit rizika. U digitálního umění, stejně jako u tradičního, může trh být nestabilní.
„Důležité je provést důkladný výzkum umělcovy minulosti a trendů na trhu,“ zdůrazňuje spoluzakladatel a majitel KodlContemporary.
Zajímavé zhodnocení mohou přinést díla v limitovaných edicích. Neinvestujte ale více, než si můžete dovolit ztratit, a pamatujte, že trh s NFT je relativně mladý a hodně kolísající. Také pozor na poplatky spojené s transakcí.
KDE NAKUPOVAT NFT?
Zvlášť velkou pozornost věnujte tomu, na které platformě dílo kupujete a zda máte bezpečně uloženou vaši digitální peněženku i klíče. Ověřené online tržiště a platformy jsou například OpenSea, Rarbile, Objekt, Fxhash, SuperRare, Nifty Gateway, KnownOrigin a Foundation.
Pokud si nevíte rady, zapojte se do diskusí na globálních online komunitách, které se věnují digitálnímu umění. Ostatní uživatelé s vámi budou sdílet zkušenosti a názory.
„Jakmile jste našli platformu, která vás zaujala, prozkoumejte práce různých umělců. Prohlédněte si jejich portfolia a rozhodněte se, zda se jejich styl a práce hodí do vaší sbírky. Určete si maximální částku, kterou jste ochotni investovat do digitálního umění, a rozhodněte se, zda preferujete originál, limitovanou edici nebo jiný typ digitálního díla,“ radí František Vinopal, předseda České kryptoměnové asociace.
JAKÉ JSOU NEJČASTĚJŠÍ CHYBY?
Jednou z nejčastějších chyb je právě neporozumění licencím a autorským právům, kdy kupující nevnímají důležitost licenčních podmínek a autorských práv a nemají jasno, jak mohou dílo používat a sdílet.
Stáhněte si přílohu v PDF
Velkým problémem také bývá nedostatečná péče o bezpečnost a zabezpečení. „Při nákupu digitálního umění je důležité dbát na bezpečnost a zabezpečení digitálních prostředků. Některé platformy digitálního umění mohou být náchylné k podvodům a hackingu, a proto je důležité používat silná hesla nebo si zálohovat přístupy k peněženkám,“ vysvětluje František Vinopal.
„Například v únoru 2022 hackeři na platformě OpenSea ukradli 254 jednotlivých NFT v hodnotě 1,7 milionu dolaru. V dubnu 2022 pak útok zaznamenal přímo instagramový účet společnosti Bored Apes Yacht Club, která stojí za produkcí zřejmě nejslavnějších NFT s opičími postavičkami v hodnotě 3 milionů dolarů,“ dodává.
NA CO SI DÁT PŘI NÁKUPU POZOR?
Zbystřete zvláště ve chvíli, kdy nakupuje NFT od neznámého umělce nebo prodejce, případně o něm nemáte dostatek informací. „Prověřte si pověst umělce nebo prodejce, prozkoumejte jejich předchozí práce a recenze od jiných kupujících. Některé platformy pro NFT mohou mít technické problémy nebo nedostatečné zabezpečení, což může způsobit ztrátu NFT nebo peněz,“ varuje František Vinopal.
Článek byl publikován ve speciální příloze HN Investice do umění.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist