Útok v Rusku, při němž útočníci v koncertním sále na okraji Moskvy v pátek zabili nejméně 133 lidí a mnoho dalších zranili, je součástí války zuřící mezi Islámským státem (IS) a zeměmi bojujícími proti islámu. V dnešním prohlášení na internetu to podle agentury Reuters uvedla tato teroristická organizace, která se ke střelbě přihlásila už v pátek.
„Útok se odehrál v kontextu zuřící války mezi Islámským státem a zeměmi bojujícími proti islámu,“ uvedl podle Reuters Islámský stát prostřednictvím své propagandistické agentury Amak. „Útok provedli čtyři bojovníci IS vyzbrojení samopaly, pistolí, noži a zápalnými bombami,“ dodala teroristická organizace v prohlášení.
Teroristická organizace také zveřejnila fotografii čtyř osob, které údajně útočily v koncertní síni v Krasnogorsku u Moskvy, píše Reuters. Ruské úřady uvádí, že čtveřici ráno zadržely, když se pokoušela dostat k ukrajinské hranici. Spojitost s Ukrajinou naznačil v projevu k útoku také ruský prezident Vladimir Putin, možné zapojení IS naopak ruské úřady příliš nekomentují.
Kyjev jakékoli spojování s událostí odmítá. V autě, ve kterém podezřelí prchali z Moskvy, se podle jednoho z ruských poslanců našly cestovní pasy Tádžikistánu, ruská média zveřejnila záběry, na nichž jeden ze zadržených odpovídá na otázky tádžicky.
Při střelbě útočníci zabili nejméně 133 lidí a mnoho dalších zranili. Některé ruské zdroje přitom hovoří až o 150 obětech.
Islámský stát se v minulosti přihlásil také k velkému teroristickému útoku v Belgii, který se odehrál ve stejné datum jako páteční útok, tedy 22. března, ale o osm let dříve. Zasaženo tehdy bylo bruselské letiště a metro, atentáty si vyžádaly 32 obětí na životě a na 340 zraněných.
Spojené státy v pátek uvedly, že mají k dispozici zpravodajské informace, které potvrzují, že k útoku se hlásí Islámský stát-Chorásán, což je afghánská větev této teroristické organizace. Objevila se ve východním Afghánistánu koncem roku 2014 a podle Reuters si rychle si získala pověst extrémně brutálního uskupení.
Páteční útok v Rusku byl sice dramatickou eskalací, ale podle odborníků se tato skupina v posledních letech stavěla proti Putinovi.
„Islámský stát-Chorásán se v posledních dvou letech upnul na Rusko a ve své propagandě často kritizuje Putina,“ upozornil Colin Clarke z newyorské výzkumné skupiny Soufan Center. Michael Kugelman z washingtonského Wilsonova centra uvedl, že toto uskupení "vidí Rusko jako spoluviníka aktivit, které pravidelně utlačují muslimy". Dodal, že skupina mezi své členy počítá také řadu středoasijských bojovníků, kteří mají s Moskvou vlastní problémy.
Putin v prvním projevu po útoku naznačil spojitost s Ukrajinou, dříve přitom nedbal varování Západu. Obětí už je přes 115
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist