Měla to být důležitá mise, neboť hospodářská politika Číny vyspělé země světa včetně Německa poškozuje. Spolkový kancléř Olaf Scholz pobyl v říši středu, kam ho doprovodil celý tucet šéfů klíčových německých koncernů, plné tři dny. Výsledky, jichž u komunistických vládců dosáhl, jsou chabé, shodují se německá média.

Kancléř během jednání s vysokými státními a stranickými činiteli v Pekingu i Šanghaji nastolil témata významná pro západní byznys. Jde hlavně o rozsáhlé státní subvence čínským vývozcům – automobilkám i výrobcům baterií nebo zařízení pro obnovitelnou energetiku. Naopak zahraniční firmy na tamním trhu narážejí na bariéry.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Politika Německa a EU vůči Číně není stejná.
  • Byznysově nabitý kancléřův doprovod sklidil kritiku.
  • Spory o Rusko zůstaly jen v éteru.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se