Akciová společnost Agro Sedlice je zemědělská firma, která působí v jižních Čechách, na Strakonicku a také na Blatensku. Celkem tato společnost hospodaří na ploše 1850 hektarů. Kromě rostlinné výroby, kde se věnuje především produkci řepky a pšenice, podniká Agro Sedlice také v oblasti živočišné výroby. Konkrétně se zabývá chovem skotu, přičemž 460 kusů z přibližně tisícihlavého stáda tvoří dojnice. Veškerá produkce mléka je určena pro export do zahraničí.
Rozhodnutí postavit FVE nelitujeme
„O fotovoltaické elektrárně jsme začali uvažovat ještě před tím, než došlo k rapidnímu nárůstu cen elektrické energie. Naše výroba je energeticky náročná a náklady na energie byly vždy vysoké. Impulzem pro nás byla návštěva našeho energetického poradce, které se zúčastnil i Petr Ondřej, ředitel společnosti Andrew Solar,“ říká Renata Vacková, předsedkyně představenstva společnosti Agro Sedlice. „Již tenkrát se hodně mluvilo o Green Dealu a viděli jsme, že v Německu se na využívání zdrojů obnovitelné energie připravují. Naše představenstvo je poměrně pokrokové, a tak jsme se po zhodnocení nabídky rozhodli, že do tohoto projektu půjdeme. Čas ukazuje, že naše rozhodnutí bylo správné.“
Spotřeba elektrické energie v Agro Sedlice není nárazová, ale trvalá. Kromě letních a podzimních měsíců, kdy je část energie využívána především v období žní, převážně při sušení a čištění obilovin, je elektrická energie využívána po celý rok, a to v rámci výroby mléka. Nadojené mléko je totiž potřeba chladit a spotřeba elektrické energie, včetně samotného procesu dojení, je v tomto případě enormní.
Andrew Solar
Společnost vznikla v roce 2009 a již od začátku své činnosti se věnuje výstavbě velkých solárních parků. V letech 2011 až 2017 se věnovala výstavbě fotovoltaických elektráren v Bulharsku, Rumunsku, Nizozemsku a Maďarsku. Nyní působí po celé České republice a orientuje se především na výstavbu fotovoltaických elektráren pro firemní klienty a investory. Andrew Solar disponuje vlastními sklady, vlastní projekcí, zajišťuje projektové řízení a má i vlastní realizační tým. Nabízí kompletní realizaci na klíč, a to od zajištění dotací, stavebního povolení až po kolaudaci a spuštění, a zajišťuje i následný záruční a pozáruční servis.
Původní požadavek Agro Sedlice byl postaven na potřebě megawattového výkonu, a to z hlediska stávající spotřeby a nutnosti snížení nákladů. Největším problémem při realizaci fotovoltaické elektrárny nebylo v tomto případě samotné technické řešení, ale formální chyba, ke které došlo v 50. letech minulého století. Pozemek, který chtěla společnost v rámci dotačního programu pro výstavbu využít, byl tehdy chybně zapsán do zemědělského půdního fondu jako pozemek bonity I., teda jako nejkvalitnější zemědělská půda. Podmínkou Modernizačního fondu však bylo, že pozemek, na kterém lze elektrárnu postavit, musí být zařazen v bonitě III. až V. Spolurealizátor výstavby fotovoltaické elektrárny, společnost Andrew Solar, se tak musela vypořádat s tím, jak jednomegawattový výkon elektrárny poskládat. V té době již byla schválena dotace, a to včetně povolení k připojení do distribuční soustavy. Nakonec bylo zvoleno hybridní řešení, kdy část fotovoltaické elektrárny byla postavena z části na dostupné ploše pozemku a část na střechách vlastních budov v rámci areálu.
Stáhněte si přílohu v PDF
Celý projekt se skládal ze tří částí – z té přípravné, která byla spojena zejména se získáním stavebního povolení, následně z vlastní realizace a nakonec z vlastního procesu připojování, kolaudace a získání příslušné licence. Téměř šest měsíců trvala samotná příprava projektové dokumentace, včetně procesu vyjádření všech dotčených orgánů. Vlastní realizace výstavby pak zabrala čtyři měsíce. Dalších šest měsíců trval proces jednání o připojení k distribuční síti a fyzické připojení. Zde byl komplikací fakt, že se jednalo o zcela nový přípojný bod a distributor měl v tomto případě problém se zřízením věcného břemene na cizím pozemku. Celkovou délku projektu negativně ovlivnila i pandemie onemocnění covid‑19.
Andrew Solar při výstavbě této fotovoltaické elektrárny, kterou dodala na klíč, využila technologii izraelské společnosti SolarEdge, která nabízí základní záruku na funkčnost v délce dvanácti let, má nízké provozní náklady a důmyslný systém monitoringu až do úrovně jednotlivých panelů. V rámci tohoto projektu zde bylo instalováno 1935 fotovoltaických panelů o celkovém výkonu 998,55 kW – z toho 1420 panelů na zemi (766,8 kW), s využitím tzv. vrtané konstrukce, a 515 panelů na střechách dvou budov (231,75 kW). Aktuálně výkon této fotovoltaické elektrárny pokrývá většinu spotřeby Agro Sedlice s tím, že v případě přebytku je vyrobená energie dodávána do distribuční sítě. Celkové investiční náklady na výstavbu fotovoltaické elektrárny Agro Sedlice činily 22 milionů korun, přičemž sedm milionů z této částky tvořil příspěvek z dotačního programu Modernizační fond.
Článek vznikl ve spolupráci se společností Andrew Solar.
Článek byl publikován ve speciální příloze HN Fotovoltaika.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist