Díky svým historickým zkušenostem i blízkému vztahu k Ukrajině se Česko okamžitě stalo zásadním spojencem napadené země. Již večer 24. února začaly vznikat ve spolupráci české vlády, ministerstva obrany a předních firem českého obranného průmyslu první seznamy možné vojenské pomoci. O čtyři dny později byla na Ukrajinu expedována první dodávka těžké techniky, a to ze šternberské společnosti Excalibur Army, která je součástí CSG, největší české skupiny obranného průmyslu.
Klíčová výroba nedostatkové munice
CSG dnes představuje jednoho z největších evropských dodavatelů ukrajinské armády. Kromě pozemní techniky hraje zásadní roli zejména v dodávkách dělostřelecké munice, kterou vyrábí ve svých podnicích na Slovensku, v Srbsku a ve Španělsku. Zároveň hledá po celé Evropě nevyužité kapacity pro navýšení své výroby. I když se výrobní kapacita CSG zvedla od vypuknutí války desetinásobně, stále to nestačí ani potřebám ukrajinské obrany, ani doplňování zásob ve skladech armád NATO.
„Úzkým hrdlem je zejména výroba výbušnin, tedy střelného prachu či jiných náplní do munice. Na trhu je nedostatek nitrocelulózy, ze které se prachy vyrábí. Situace má řešení: Ve státech NATO se nachází několik podniků, ve kterých byla výroba nitrocelulózy dříve utlumena a teď ve spolupráci s několika státy a jimi vlastněnými společnostmi pracujeme na jejím obnovení. To ale nějakou dobu potrvá,“ upozorňuje Pavol Čahoj, předseda představenstva slovenské společnosti ZVS Holding a expert na velkorážovou munici.
Jiří Šedivý, armádní generál v záloze, který působí na pražské vysoké škole CEVRO, uvádí: „Pozitivem současné situace je, že vlády v zemích NATO začaly daleko intenzivněji komunikovat a spolupracovat se svým obranným průmyslem. Zejména v kontextu dodávek pro Ukrajinu se dá v Česku hovořit o tom, že stát včetně ministerstva obrany vedeného Janou Černochovou a obranný průmysl fungují jako jeden neformální tým, který koordinuje dodávky pro Ukrajinu, a to i s dalšími státy NATO, které se podílejí na jejich financování.“
Důležitá role domácího průmyslu
Dalším efektem války na Ukrajině je zvyšování výdajů na obranu. Česko poprvé v tomto tisíciletí vydává na obranu dvě procenta HDP a politici otevřeně hovoří o potřebě dalšího zvyšování investic do obrany. V posilování schopností Armády ČR by český obranný průmysl měl hrát zásadní roli.
Stáhněte si přílohu v PDF
„I když největší zakázky, pořízení 24 nadzvukových letounů F‑35 a 210 pásových bojových vozidel CV‑90, plní zahraniční dodavatelé, protože tyto kategorie výzbroje se v tuzemském průmyslu nevyrábí, český obranný průmysl exceluje například ve výrobě kolové pozemní techniky. V kopřivnické Tatře se vyrábí bez nadsázky nejlepší terénní podvozek na světě, který se hodí pro celou řadu vojenských aplikací. Maximální využití domácího průmyslu znamená nejen prospěch pro českou ekonomiku, ale také jistotu dodávek, protože v krizi se stát může spolehnout jenom na průmysl, který má na svém území,“ komentuje situaci generál Šedivý.
Změna postoje k financování obrany
Jedním z problémů je i financování obranného průmyslu. „Evropské banky mění svůj opatrný přístup k financování obranného průmyslu, ale pomaleji, než potřebuje trh. Kromě samotné možnosti poskytnout úvěr na plnění zakázek či rozšíření výroby je problém ve výši limitů těchto úvěrů. Oceňujeme, že v komunikaci s bankovním sektorem se osobně angažuje ministryně obrany Jana Černochová a že se situace posouvá dopředu,“ uvádí Zdeněk Jurák, finanční ředitel CSG.
Význam českého obranného průmyslu v evropském kontextu potvrdila i nedávná návštěva předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové v pražské centrále CSG. Po návštěvě uvedla: „Takových významných hráčů obranného průmyslu potřebujeme v Evropě více. Věřím, že pokud budeme jednotní, a ne roztříštění, můžeme v Evropě rozvíjet silný obranný průmysl.
Příklady spolupráce českého obranného průmyslu s armádou i ministerstvem obrany
Společnosti českého obranného průmyslu, které spadají do Czechoslovak Group (CSG), jsou výrazně orientovány na export. Ovšem představují také významné zázemí a domácí výrobní kapacitu pro Armádu České republiky a Ministerstvo obrany ČR z hlediska zajištění obranyschopnosti země a modernizace armádního vybavení a výzbroje.
Pro AČR je dlouhodobě jedním ze strategických partnerů automobilka Tatra Trucks. Více než 90 procent logistických a přepravních kapacit AČR dnes tvoří automobily Tatra. A armáda s Tatrami počítá i nadále, neboť ve službě prokazují, že jsou na světové špičce, a existence domácího výrobce jí dává jistotu dalšího vývoje a produkce moderních vozidel i servisního zabezpečení. Tatra Truck za posledních pár let a také v nadcházejícím období ministerstvu obrany na základě již uzavřených objednávek dodala nebo dodá stovky logistických automobilů v podobě valníků a hákových nakladačů, další vozidla pak dodá například jako nosiče radarů protivzdušné obrany kategorie MADR, systémů protivzdušné obrany Spyder nebo dělostřeleckých systémů Caesar.
Z hlediska celkové modernizace pozemního vojska AČR plní důležitou roli i další kopřivnická firma, kterou je Tatra Defence Vehicle (TDV). Ta pro AČR ve spolupráci s Tatrou a francouzskou společností Nexter Systems vyvinula a vyrábí pancéřovaná vozidla TITUS na podvozku Tatra. Tyto stroje vybavené špičkovou elektronikou a komunikačními systémy jsou v současnosti zaváděny do výzbroje armády, kde budou sloužit jako velitelská a spojovací vozidla a také jako vozidla řízení palby dělostřelectva. TDV také pro armádu vyvinula a vyrobila speciální velitelské a spojovací verze známých pancéřovaných vozidel Pandur II CZ, a navíc pro armádu zajišťuje servisní služby pro celou flotilu vozidel Pandur II CZ v její výzbroji. TDV také ve spolupráci s dalšími českými společnostmi dodala AČR mobilní rušiče pro elektronický boj Starkom na podvozcích Tatra, které představují světovou špičku.
Také pardubický výrobce speciální elektroniky a radarových systémů Retia se podílí na projektech modernizace AČR. Retia především spolupracuje s izraelskými partnery na dodávkách radarů protivzdušné obrany kategorie MADR, pro něž vyrábí i některé zásadní komponenty díky přenosu izraelských technologií do Pardubic, nebo na výrobě izraelských systémů protivzdušné obrany Spyder. Specialisté Retie se také podílejí na vývoji architektury elektronických systémů pro vozidla TITUS a dělostřeleckých systémů Caesar.
České firmy náležející do skupiny CSG se také podílejí na projektech Ministerstva obrany ČR a partnerů ze zemí NATO, které pomáhají Ukrajině bránit se ruské agresi. Příkladem je šternberská firma Excalibur Army. Ta ve spolupráci s vládou ČR, USA a Nizozemska kupříkladu modernizuje a dodává tanky ukrajinské armádě, ve spolupráci s Nizozemskem také nejnověji vyrábí pro Ukrajinu dělostřelecké systémy DITA vlastní konstrukce. Před časem rovněž dokončila dodávky systémů protidronové obrany Viktor.
Článek byl publikován ve speciální příloze HN Obrana a bezpečnost.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist