Na výsledek červnových voleb do Evropského parlamentu se už není potřeba zaměřovat. Doběhne standardní kampaň, která nebude ani pěkná, ani překvapivá, a my, kteří pořád věříme, že demokracie západního střihu je tím zatím nejlepším nástrojem pro správu většího společenství lidí, se budeme modlit, aby nevyhráli populisté. Nebo aby alespoň nevyhráli moc.

Není pro nás totiž výhodné, aby tu volby vyhrával Andrej Babiš a Tomio Okamura či kdokoli, kdo slibuje snadná řešení tam, kde mohou pomoci jen ta složitá. Populisté by stát nemodernizovali. Nepotřebují to, žijí z frustrace svých voličů. A třeba Babiš nám už během pandemické krize dostatečně ukázal, že spravovat a modernizovat stát neumí. Statistiky obětí covidu a děravé pokladny státu i tisíců podnikatelů jsou přesvědčivým důkazem.

Jenže demokratická pětikoalice, které jsme po téhle zkušenosti dali na čtyři roky šanci, se také moc nepředvedla. Jedinou viditelnou agendou, kterou zvládá příkladně, je přístup k válce na Ukrajině. Je to extrémně důležité, bohužel to ale nezmírňuje špatnou náladu země, která se dnes zhusta obrací zády k demokracii, ke svobodám a hodnotám západního světa. Fialova vláda nesnížila byrokracii, nezlepšila podmínky pro podnikání, v Česku je nejméně dostupné bydlení z celé EU, propadáme se v mnoha žebříčcích měřících životní úroveň, západní Evropu nejenže nedoháníme, ale spíš se jí vzdalujeme, stagnujeme.

Takže nás, voliče, kteří chceme žít v bezpečném, moderním státě plném osobních svobod, čeká příští rok na podzim ve sněmovních volbách nejspíš znovu hledání nejmenšího možného zla. Zase žádná radost. (Až si jeden říká, jestli si toho Babiše s Okamurou nakonec nezasloužíme, jestli je dokonce nepotřebujeme, abychom dostali opravdu pořádnou facku a trochu se probrali.)

Pokud se nic podstatného nezmění, bude tím nejmenším „zlem“ volba některé z dnešních vládních stran. V takovém případě ale musí tyto strany něco změnit. Když ne kvůli nám, tak alespoň proto, aby vůbec mohly Babiše s Okamurou porazit. A protože zatím předvádějí dost zoufalé výkony, je nejspíš potřeba jim trochu poradit. Možná by mohlo pomoci těchto pět věcí:

1. Silný lídr

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • V čem selhává demokratická pětikoalice?
  • Co dnes zvyšuje frustraci voličů některé z vládních stran?
  • Proč je pro vládní strany důležité najít mezi sebou opravdu silné lídry?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.