Letošní topná sezona v Česku byla nejkratší a nejteplejší za posledních 60 let. Tuzemské teplárny během ní zaznamenaly nejnižší dodávky tepla, proti průměru až o desetinu nižší. Hlavní příčinou bylo podle nich mimořádně teplé počasí během sezony. „Průměrná denní teplota od září 2023 do konce dubna 2024 byla o 1,6 stupně vyšší než ve srovnatelném období let 2022 až 2023. Tomu odpovídá i průměrný meziroční pokles dodávek tepla mezi sedmi až devíti procenty,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Upozornil na to, že podle předpovědi bude letošní květen teplejší než loňský a rozdíl teplot celého topného období bude nejspíše kolem dvou stupňů. Sdružení proto počítá s celkovým meziročním poklesem dodávek tepla pro vytápění zhruba o desetinu.

„Všechny úspory jdou tentokrát na vrub teplého počasí. Podle našeho průzkumu v teplárnách se dá říci, že si lidé zvykli na snížení teploty v bytech, ale potenciál dalších úspor snížením teploty v domech už se patrně vyčerpal,“ podotkl Hájek.

V končícím topném období podle statistik sdružení poprvé klesl počet topných dnů těsně pod hranici 200, podmínky pro vytápění byly celorepublikově splněny ve 199 dnech. Od roku 2010 se topilo nejméně v zimě 2017/2018, a to 214 dnů. Nejdéle se naopak topilo v zimě 2019/2020, 255 dnů.

S teplým počasím souvisí i nižší spotřeba zemního plynu v Česku. Energetický regulační úřad včera informoval, že v letošním prvním čtvrtletí odběratelé spotřebovali 2,42 miliardy metrů krychlových plynu, což bylo meziročně o 4,3 procenta méně.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist