Izraelská armáda osvobodila čtyři živé rukojmí z centrální části Pásma Gazy. Informují o tom aktuálně tiskové agentury. Tři muže a jednu ženu loni 7. října unesli z hudebního festivalu teroristéRukojmí byli podle sdělení armády zachráněni dnes ráno při obtížné speciální operaci v Nusajrátu. Zachránění jsou ve věku od 21 do 40 let a byli převezeni na vyšetření do nemocnice. Při operaci zahynuly desítky Palestinců, hlásí agentury. 

Dnešní zásah izraelských vojáků je největší svého druhu na záchranu rukojmích od vypuknutí nynější války. Ta se rozhořela právě po útoku teroristů z palestinského hnutí Hamás z loňského října. Celkový počet zachráněných zajatců se nyní zvýšil na sedm.

Těžké boje stály život 94 Palestinců a nejméně dalších 100 lidí bylo zraněno, informovala agentura AP s odvoláním na zdravotníky v nemocnici, která přijímala těla obětí a zraněné. O více než 90 mrtvých při operacích izraelské armády v oblasti Nusajrátu hovoří podle agentury Reuters také ministerstvo zdravotnictví v Gaze ovládané hnutím Hamás.

Příslušníci Hamásu po svém říjnovém útoku v jižním Izraeli unesli zhruba 250 lidí a drželi je jako rukojmí. Přibližně polovina z nich byla propuštěna v rámci týdenního příměří v listopadu. Hamás podle izraelských úřadů stále zadržuje více než 130 rukojmích, přičemž ale zhruba čtvrtina z nich je považována za mrtvé.

Izraelská armáda dnes krátce před oznámením o záchraně čtyř rukojmích uvedla, že nyní útočí na infrastrukturu v oblasti Nusajrát. Ministerstvo zdravotnictví v Gaze, které má pod kontrolou Hamás, informovalo o desítkách mrtvých a zraněných. Podle médií je velmi neobvyklé, že Izrael informoval o svém zásahu v době, kdy ještě nebyl u konce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist