Viktor Orbán dostál své pověsti muže, který je většinou ochoten zobchodovat skoro všechno. „Principy jsou u něj až na druhém místě, na prvním je snaha z každé situace něco vytřískat pro sebe,“ řekl o maďarském premiérovi před časem HN mimo záznam vysoce postavený český diplomat. A ukázalo se to i na maďarském přístupu k tomu, kdo se má stát novým šéfem Severoatlantické aliance.

„Rozhodně nemůžeme do funkce generálního tajemníka NATO podpořit někoho, kdo dříve chtěl Maďarsko srazit na kolena,“ pronesl v březnu Orbánův ministr zahraničí Péter Szijjártó. Mluvil o nizozemském premiéru Marku Ruttem, který Maďarsko v minulosti kritizoval třeba za omezování svobody médií. Rutte už tehdy byl jasným favoritem na obsazení nejvyšší funkce v alianci. A to i s podporou Česka. „Dohodu jsme s ním už udělali a rozhodně ji měnit nechceme,“ řekl tehdy HN vysoce postavený zdroj z prostředí české vlády.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.