Příští týden statistici zveřejní inflační data za červen. S jistou nadsázkou může jít o první test toho, zdali se ČNB na posledním zasedání rozhodla správně, když pokračovala v nastoleném tempu snižování sazeb o půl procentního bodu. Pokud inflace v červnu nepolevila, nebo dokonce zrychlila, mohlo by to centrální bankéře možná lehce znervóznit. Třeba i v kombinaci se slábnoucí korunou.

K obavám ale zřejmě nebude důvod. Cenový růst totiž velmi pravděpodobně před koncem pololetí dále zmírnil. My sázíme na pokles meziroční inflace o 0,2 procentního bodu na 2,4 procenta. ČNB by takovýto výsledek zcela jistě ponechal v klidu, neboť s přesně stejnou hodnotou počítala její květnová predikce.

Co mohlo stát za snížením inflace v červnu? Zásadní vliv měly zřejmě ceny pohonných hmot. Ty se citelně snižovaly po větší část měsíce a k oslabení jejich meziročního růstu přispěla i vyšší srovnávací základna. Sestupný trend si pravděpodobně zachovaly ceny energií a ceny stravovacích služeb. Za největší riziko našeho výhledu považujeme tradičně těžko předvídatelné ceny potravin. Zejména pokud se v porovnání s naším předpokladem posunuly výš výrazněji.

 

A jak to vidíme s inflací dále? Prostor pro její další pokles považujeme za poměrně omezený. Důvodem jsou struktura aktuální inflace a inflační rizika. Struktura ukazuje na silný vliv volatilních cen potravin (bez nichž by květnová inflace dosáhla téměř čtyř procent) a na stále robustní růst cen služeb (přesahující pět procent). Jeho setrvačnost představuje jedno z hlavních inflačních rizik. Mezi ta další můžeme zařadit dopady slábnoucí koruny a rostoucích cen ropy či urychlený mzdový růst v souvislosti s konáním parlamentních voleb příští rok.

Inflaci proto ve druhé polovině roku vidíme spíš nad 2,5 procenta než pod nimi. V samotném závěru roku potom není vyloučené překročení tříprocentní hranice. Počínaje srpnovým jednáním ČNB bude zpomalení tempa snižování sazeb téměř jistě namístě.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist