Očitým svědkům pondělního ruského raketového útoku na největší dětskou onkologickou kliniku na Ukrajině se naskytl děsivý pohled. „Dva mladí rodiče k sobě tisknou hlavu svého syna, který jen před pár hodinami prodělal operaci. Nějaká maminka propukla v zoufalý pláč, její dcera, může mít tři nebo čtyři roky, špinavá od prachu, spí v kočárku. Kouř z požáru zamořuje vzduch kyselým, olejnatým zápachem,“ popisuje z Kyjeva zpravodaj italského deníku Il Corriere della Sera.

Rusko popírá, že by na Ukrajině útočilo na civilní cíle. Ve skutečnosti ale takových zásahů provedlo od začátku své agrese velké množství. Cílem byly nemocnice, školy, obytné domy, nákupní centra nebo třeba elektrárny či energetické rozvody. Jen v pondělí při podobných útocích zahynulo několik desítek civilistů včetně dětí.

„Jde o terorismus. Cílem je, aby se Ukrajinci necítili v bezpečí a byli vystaveni značnému psychickému tlaku,“ řekla televizi Euronews Jade McGlynnová, odbornice na Rusko z londýnské King’s College. Snaha zastrašit Ukrajince s cílem přimět je, aby složili zbraně, je ale jen jedním z důvodů podobných útoků. 

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaké jsou důvody ruských útoků na nemocnice a školy.
  • Čím může Moskva demotivovat spojence Ukrajiny.
  • Jaká je situace ohledně podpory Západu.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.