Před 110 lety zažehl atentát na rakouského následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este požár první světové války. V létě roku 1914 byl do zbraně povolán i geodet a kartograf Ing. František Mandys. Ve svých dosud nepublikovaných deníkových záznamech poutavě zachytil realitu prvních týdnů po rakousko-uherské mobilizaci – přesuny vojsk, potíže se zásobováním, ale i nejistotu a strach, které počátek války provázely. Jeho zápisky mohou působit jako ozvěna starých časů – ale také mít až tísnivě aktuální souvislosti.

„Na všech tvářích bylo pozorovati rozčílení. Kdo neprožil – neuvěří, jakou ohromnou moc na nervy má to jediné slovíčko: mobilisace,“ poznamenal si František Mandys 26. července 1914. V neděli časně ráno pospíchal nezvykle živými ulicemi na hejtmanství v Českém Brodě. Pracoval tam jako okresní „geometr“, tentokrát jej ale zapojili do šíření mobilizačních vyhlášek. Vůbec ho přitom nenapadlo, že by se jej mohly týkat. Ve svých 36 letech se považoval za „starého kozáka“ a myslel si, že válku přečká „jen jako napůl civilista a napůl voják v některé garnisoně (vojenská posádka – pozn. red.), až vojsko odejde do pole“.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak vypadaly první týdny první světové války.
  • S jakými problémy se museli vojáci, kteří šli na frontu, vypořádat.
  • Kde nastal zlom v jejich původním plánu.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.