Vláda Petra Fialy minulý měsíc odložila schvalování legislativy, která měla zavést zpoplatnění uhlíkových emisí z paliv používaných v dopravě a vytápění. Na vině byla především její (ne)komunikace směrem k občanům, kteří byli vyděšeni celou řadou alarmistických vyjádření o tzv. českém Green Dealu, která zaplavila veřejný prostor.

V řadách vládních poslanců to vyvolalo paniku z možné ztráty voličstva, po které následoval ústup z předchozích pozic a prohlášení o odložení, či dokonce úplném zrušení tohoto kroku, který už je schválen na úrovni EU.

Co v debatě už příliš nezaznělo, je fakt, že velká část českých domácností platí za emise z vytápění už dnes. Především se jedná o domácnosti napojené na centrální zásobování teplem.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Koho se dotkne zpoplatnění emisí?
  • Jaká pomoc je připravena pro domácnosti nejvíce postižené novým opatřením?
  • Dokdy budou dostupné kotlíkové dotace?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.