Od svého vzniku před téměř deseti lety jste se rozrostli jak týmově, tak i záběrem typologií, které řešíte. Čím si to vysvětlujete?
Náš růst je organický, kdy skrze architektonické soutěže získáváme zkušenosti a expertizu v mnoha typologiích. S tím souvisí i iniciativa perspektiv Research, která nám pomáhá při prohlubování našich znalostí. Začali jsme dřevostavbami a nyní se chceme výrazně věnovat colivingu (sdílenému bydlení – pozn. red.). Naše úspěchy pak přisuzuji týmové práci napříč jednotlivými odděleními, kdy každý člen týmu může vnést do návrhu projektu svůj pohled, kreativitu i zkušenosti. Už je to menší punk než v začátcích – dnes máme dobře nastavené procesy i pro velké mezinárodní projekty.
Kromě velkých projektů proměňujících celá území jste nedávno vyhráli i soutěž na harrachovský hotel. Jak se pracuje v prostředí, které hodně ovlivňuje regulace?
S každým zadáním vnímáme kontext místa jako přirozenou součást projektu, jinými slovy respektujeme prostředí, do kterého svými návrhy vstupujeme. Nový hotel bude stát v blízkosti městského úřadu a potenciálně se může stát novým centrem města. I přes spíše městskou polohu jsme pracovali s ideou horské a podhorské krajiny. Je to kupříkladu práce s betonovým soklem, proskleným parterem, ale hlavně dřevěnou sedlovou střechou s typicky krkonošským sklonem. Významným prvkem je pak i dřevěná fasáda z opalovaného dřeva, také tradiční metody jeho konzervace.
Stáhněte si přílohu v PDF
Poslední dobou také řešíte školy a komunitní projekty. Jedním z nich je Univerzitní kampus v Olomouci. Čím je významný?
Jedná se o novou ubytovací kapacitu až 1000 lůžek. Celý koncept jsme pojali jako coliving neboli sdílené bydlení, které považuji za budoucnost moderního způsobu života. Tento typ bytů využívají zejména mladí, ale ze zahraničních zkušeností vidíme, že coliving boduje i mezi seniory. Jeho výhodou je, že se nestaráte o vlastní zařízení, a máte k dispozici i komunitní služby a přidružené prostory, které podporují nejen mezilidské vztahy, ale i budování identity místa. To jsou aspekty sdíleného bydlení, které nejsou důležité jen pro mladé studenty v cizím městě, v rámci colivingových projektů je po celém světě oceňují i starší lidé, jejichž sociální prostor se s rostoucím věkem výrazně zmenšuje.
Odborná porota ocenila dopravní terminál v Hranicích na Moravě druhým místem. Čím jste ji zaujali?
Viděli jsme prostor jako vstupní bránu do města, spojující severní a jižní část, oddělenou kolejemi. Navrhli jsme pasáž doplněnou velkorysou vstupní halou a sjednocující přístřešky ve tvaru vlaštovek pro vlakovou a autobusovou dopravu. V návrhu vstupní haly jsme pak navázali na estetiku ikonické kulturní památky, kterou je viadukt v Hranicích. Autobusový terminál jsme pak zasadili do okolní zeleně a vilové zástavby. Oživením místa vznikne atraktivní městský prostor, který přiláká další možnosti pro sport, rekreaci i kvalitní bydlení.
Článek byl publikován ve speciální příloze HN Stavba.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist