Odborníci ze všech klíčových oblastí strojírenského a elektrotechnického průmyslu se v druhém říjnovém týdnu setkají na brněnském výstavišti, kde se uskuteční 65. ročník největší středoevropské přehlídky průmyslových technologií. Na letošním ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu se návštěvníci seznámí s prezentacemi 1386 firem z více než 40 zemí světa.
Akce se zúčastní české i zahraniční špičky v oboru. Podle dat organizátorů veletrhu téměř osmdesát procent návštěvníků ovlivňuje rozhodování o průmyslových investicích a třetina patří k vrcholovému managementu. „Každý rok se daří navyšovat počet firem prezentujících se na veletrhu. Řada vystavovatelů se na letošním MSV představí úplně poprvé, ale samozřejmě nechybí ani tradiční účastníci a lídři jednotlivých oborů,“ říká ředitel veletrhu Michalis Busios.
Vysoký zájem firem podle něj potvrzuje význam veletrhu jako důležité platformy pro navazování obchodních vztahů, sdílení odborných zkušeností a posilování pozice na mezinárodním trhu. „Jsme rádi, že se veletrhu opět účastní přední světoví lídři v jednotlivých oborech, což podtrhuje jeho roli v rozvoji celého odvětví,“ dodává Busios. Význam této akce pro ekonomický a technologický rozvoj Česka dokládá i záštita prezidenta republiky Petra Pavla.
Stěžejními obory strojírenského veletrhu jsou tradičně obrábění a tváření, k dalším významným tématům patří zodpovědné nakládání s materiálními zdroji v rámci cirkulární ekonomiky. „Jde o trend, který je jednou z prioritních oblastí udržitelného rozvoje. Adaptace průmyslu a obchodu se bude ubírat právě tímto směrem,“ je přesvědčen Busios.
Polovina vystavovatelů ze zahraničí
Mezinárodní strojírenský veletrh i letos přilákal pozornost zahraničních firem, které tvoří polovinu všech vystavovatelů. Své oficiální expozice zaštítěné vládou nebo proexportní institucí otevřou na veletrhu Čína, Francie, Itálie, Maďarsko, Polsko, Rakousko, Slovensko, Tchaj‑wan nebo Ukrajina. Po třech letech se vrací také oficiální účast Japonska pod hlavičkou agentury JETRO, a to v rozšířené podobě s prezentací 18 firem. Pokračuje i zájem o spolupráci ze strany amerických společností, které byly hlavním lákadlem loňského ročníku. Pro letošní rok jsou potvrzené obchodní delegace ze států Louisiana, Georgia a organizace American‑Czech Business Council.
Tradiční součástí veletrhu bude Česká národní expozice pod taktovkou ministerstva průmyslu a obchodu. Ta na jednom místě představí služby státu podnikatelům, podporu využívání 5G sítí v průmyslu a v inteligentních městech i možnosti financování digitalizace firem. V programu české expozice je i diskuse o nástupu vodíkových technologií. Stejně jako minulý rok i letošní veletrh nabídne příležitost k propojení českých firem s ukrajinskými partnery v rámci projektu Contact Ukraine.
O úspěchu rozhoduje digitalizace
Budoucnost průmyslové výroby je nesporně v digitalizaci, která je v posledních letech ústředním tématem strojírenského veletrhu. V rámci takzvané Digitální továrny 2.0 připravují organizátoři bohatý program složený z přednášek, diskusí a prezentací zaměřených na inovativní technologie, které zásadním způsobem mění podobu dnešní výroby a posouvají ji k větší flexibilitě, efektivitě a udržitelnosti. „Výrazný prostor dostane téma využití umělé inteligence v průmyslu,“ doplňuje Busios.
První den veletrhu se moderovaná debata na takzvané „digi stage“ zaměří na efektivní práci s daty, návštěvníky čeká představení případové studie z oboru datové analytiky a prediktivní údržby s použitím umělé inteligence, diskuse o výhodách privátních 5G sítí, o rozvoji průmyslového internetu věcí a také o personalizaci digitální zákaznické zkušenosti. Druhý den bude program zaměřený na financování inovací, udržitelnost, energetický management a kyberbezpečnost a třetí den se pozornost přesune k efektivní práci s daty a využití robotů v praxi.
Stáhněte si přílohu v PDF
V Digitální továrně 2.0 bude letos zastoupeno více než 40 firem, které představí své novinky. Rozsáhlou expozici zaměřenou na inovativní přístupy pro firmy na jakékoliv úrovni digitalizace připravuje i Národní centrum průmyslu 4.0 (více na str. 12). Návštěvníci veletrhu se tu například seznámí se systémy, které umí dokonale sledovat výrobu v reálném čase a okamžitě reagovat na nestandardní situace, jako jsou dlouhé prostoje či neobvyklá spotřeba energie. Nebo si prohlédnou pokročilý software pro řízení údržby a oprav, který umožňuje plánovat, sledovat a analyzovat všechny aspekty související s údržbou strojů a zařízení. Dalším lákadlem může být senzor vibrací PM3 a patentovaný tenzometr, oba vyvinuté speciálně pro tvářecí stroje. Objeví se ale i logistické systémy a technologie nebo inovativní řešení založená na strojovém vidění a umělé inteligenci, která snižují počet zranění na pracovišti. V Digitální továrně 2.0 se návštěvníkům představí také mobilní aplikace JOBka, která umožňuje moderní a zábavnou komunikaci se zaměstnanci.
Společně s 65. ročníkem MSV se uskuteční dalších pět specializovaných veletrhů, které se na brněnské výstaviště vracejí vždy v sudých letech. IMT bude přehlídkou obráběcích a tvářecích strojů, Fond‑ex se zaměří na slévárenství, Welding na svařovací techniku, Profintech představí technologie pro povrchové úpravy a Plastex je veletrhem plastů, pryže a kompozitů.
Partnerem článku je společnost Veletrhy Brno.
Článek byl publikován ve speciální příloze HN Strojírenský veletrh.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist