„V posledních letech roste zájem o diamanty s výjimečnými parametry, zejména o barevné diamanty, jako jsou růžové a modré. Tyto kameny jsou vyhledávané investory pro svoji vzácnost a omezenou dostupnost,“ říká Vladimír Kondratěnko z kanceláře Arete Diamond, která se specializuje na přírodní certifikované diamanty a luxusní šperky na zakázku.

Roste poptávka po větších diamantech s vysokou čistotou a bezchybným brusem. Klíčem k úspěšné investici do těchto drahých kamenů je pečlivý výběr. Všechny parametry uvedené na certifikátu mají vliv na cenu a likviditu diamantu. „U větších kamenů je důležité, aby byly certifikovány renomovanými institucemi, nejlépe GIA (Gemological Institute of America). Vyvarujte se kompromisů v kvalitě a vždy se ujistěte, že diamant pořizujete za adekvátní tržní cenu. U barevných diamantů je situace komplexnější, například u růžových diamantů je důležité, aby neměly hnědý tón, který zásadně snižuje jejich cenu a likviditu,“ vysvětluje expert na diamanty.

Vývoj cen diamantů a investiční potenciál

Ceny diamantů v posledních letech zaznamenaly různé výkyvy v závislosti na typu a kvalitě kamene. Diamanty se liší barvou, hmotností, čistotou a kvalitou brusu. Zatímco ceny některých bezbarvých stagnovaly nebo mírně klesaly, u růžových a modrých diamantů stabilně rostou. „Právě přírodní barevné diamanty, zejména růžové, dlouhodobě doporučujeme klientům, kteří chtějí do diamantů investovat. Barevné mají však jiná kritéria hodnocení než bezbarvé diamanty a v České republice jim rozumí pouze omezený počet odborníků,“ říká Kondratěnko.

Barevné diamanty si dobře vedou i v porovnání se zlatem. Jsou snadno přenosné a skladné, což usnadňuje jejich úschovu a přepravu. Na druhou stranu, zlato je obecně více likvidní a jeho cena je transparentně určována na globálních trzích. „Diamanty ale mohou nabídnout vyšší potenciál zhodnocení, zejména u vzácných exemplářů. Vyžadují ovšem delší investiční horizont a odborné znalosti při nákupu,“ zdůrazňuje Kondratěnko.

Pozor na laboratorně vytvořené diamanty

Laboratorně vytvořené diamanty se na trhu objevují jako alternativa k přírodním diamantům. Nižší cena je pro některé zákazníky lákavá, ale šperky s tímto typem diamantů nemají žádnou investiční hodnotu, protože cena těchto kamenů rychle klesá.

„Důležité je, že laboratorně vytvořené diamanty lze spolehlivě identifikovat, i když je k tomu zapotřebí speciální vybavení a odborné znalosti. V posledním roce jsme pro šperkařskou komunitu uspořádali více než 16 workshopů zaměřených na identifikaci těchto diamantů, což svědčí o velkém zájmu o tuto problematiku,“ říká Vladimír Kondratěnko.

Investice do umění

Stáhněte si přílohu v PDF

Investice, která se nosí

Pro některé investory je důležité, aby si diamanty také užili, a tak preferují zakoupení šperku s více menšími diamanty. Šperk je méně likvidní než volný diamant. „Zajímavostí je, že nejen jednotlivé diamanty, ale i celé šperky mohou být certifikovány gemologickými laboratořemi. Veškeré hotové šperky, které nabízíme, jsou proto opatřeny nezávislou certifikací HRD Antwerp. To je v současnosti velmi důležité, protože to mimo jiné potvrzuje přírodní původ diamantů,“ uvádí Kondratěnko.

Při investování do diamantů je klíčové spolupracovat s odborníky, kteří mají hluboké znalosti trhu a mohou poskytnout nezávislé poradenství. Důležitá je také transparentnost obchodu a jistota, že diamanty jsou certifikovány renomovanou gemologickou laboratoří.

„Rád bych zdůraznil význam vzdělávání se v této oblasti. Investování do diamantů se neodvíjí jen do nákupu krásného diamantu, jde ale také o pochopení trhu a faktorů, které ovlivňují jeho hodnotu,“ zdůrazňuje majitel Arete Diamond.

Článek byl publikován ve speciální příloze HN Investice do umění.

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist