Je příznačné, že cena zlata prudce roste a prakticky denně láme nová historická maxima právě v okamžiku, kdy začíná výroční summit zemí BRICS. Pro porozumění této souvislosti je dobré si připomenout, kdy a jak tato organizace vznikla.

V hloubi problémů velké hospodářské krize, v jejímž epicentru stály Spojené státy, založily v roce 2009 toto uskupení Brazílie, Rusko, Indie a Čína. O rok později je doplnila Jihoafrická republika. Dalším důležitým milníkem je napadení Ukrajiny Ruskem v roce 2022 a s tím související konfiskace dolarových ruských devizových rezerv Spojenými státy.

Není náhoda, že poté se o členství začaly zajímat další země, které disponují velkými příjmy v amerických dolarech. V letošním roce do uskupení vstoupil například Írán a Spojené arabské emiráty a v jednání je Saúdská Arábie.

Tmelem členů BRICS je na jedné straně jejich rostoucí ekonomický význam na světovém hospodářství a na druhé straně obava o upadající Západ v čele s USA a americkým dolarem jako hlavní rezervní měnou. Zatímco v roce 2000 byl podíl zemí BRICS na světové ekonomice 21 procent, nyní je to 35 procent. Oproti tomu se ve stejném období podíl zemí G7 z úrovně 43 procent snížil pod 30 procent.

Donedávna neotřesitelná důvěra v dolar jako bezpečný přístav pro státní i soukromé úspory v posledních letech získává trhliny jak z ekonomického, tak politického úhlu pohledu. Spojené státy od covidu přešly na rozpočtovou politiku extrémních deficitů a ani projekce na příští roky nevěští žádné zlepšení. Pokud za dva týdny vyhraje prezidentské volby v USA Donald Trump, nelze čekat nová pozitiva ani na politické frontě.

Mezi ekonomy se spekuluje, že země BRICS asi připravují novou měnu, která by jim umožnila snižovat závislost na americkém dolaru. Podle některých zdrojů má být z poloviny podložena zlatem. Takové úvahy jsou velmi spekulativní a krátkodobě nereálné, každopádně je zřejmé, že závislost na dolaru je mnohými vnímána jako rostoucí riziko. A rekordní cenu zlata lze považovat za barometr této nejistoty.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist