Místo desítek povinných formulářů budou firmy vyplňovat jen jeden. Digitální jednotný formulář by měl od ledna 2026 nahradit 25 stávajících povinných formulářů. Ty firmy povinně posílají několika úřadům v různých časových intervalech. Změna se dotkne 330 tisíců zaměstnavatelů. S návrhem minulý týden přišlo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Úbytek papírování díky jednotnému měsíčnímu hlášení zaměstnavatele (JMHZ) by měli poznat i pracovníci. Díky sdílení dat mezi úřady jim například finanční správa předvyplní daňové přiznání. Na druhé straně zase berní úředníci uvidí, zda si někdo neuplatnil neoprávněně daňovou slevu. V budoucnu by se mohl automaticky vyhodnocovat nárok na sociální dávku.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Co přinese sdílení dat mezi úřady pro firmy a zaměstnance.
  • Jaké budou náklady na technologické řešení pro data, shromažďování a sdílení.
  • Kdo by se měl zapojit do pilotního projektu.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.