Místo 32 povinných formulářů od zaměstnavatelů jen jedno měsíční hlášení slibuje od roku 2026 zavést ministerstvo práce a sociálních věcí vedené Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Nejprve chce ale zjednodušení administrativy vyzkoušet na státních institucích, které jsou zároveň velkými zaměstnavateli. 

Vláda na svém jednání minulý týden dala ministerstvu práce pokyn, aby celou věc připravilo po technické stránce.  Samotný zákon o „jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatelů“ (JMHZ) teprve vzniká. Hlášení má odbourat duplicitní reportování dat všemožným úřadům a také zajistit, že firmy nebudou hlásit různým úřadům odlišné údaje, což se dnes děje. 

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč se mají rušit některá hlášení od podnikatelů směrem ke státu.
  • Jak budou úřady s údaji o zaměstnancích nakládat.
  • Kdy začne novinka platit.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se