Vláda (s účinností od 1. dubna) jmenovala do čela soustavy státního zastupitelství dlouholetou pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Jde o očekávatelnou, logickou a správnou personální volbu.

Soustavu státního zastupitelství čekají pod vedením Lenky Bradáčové výzvy, s nimiž ne že by si státní zástupci dosud nevěděli rady, ale jejichž řešení mohlo leckdy působit jako pomalé či rozpačité. Lenka Bradáčová, která prošla celou soustavou státního zastupitelství od okresního litoměřického přes krajské v Ústí nad Labem až na vrchní pražské, ví jistě sama nejlépe, jak státní zastupitelství napříč republikou rozhýbat, aby se trestné činy odhalovaly a stíhaly efektivněji než dosud. Přesto mám tip na tři rozmáhající se protiprávní jednání, působící obrovské škody na majetku i důvěře v právo, přičemž boj s nimi se bez výrazně aktivnějšího nejvyššího státního zástupce neobejde.

Nejvyšší státní zástupce má dovnitř soustavy státního zastupitelství i navenek poměrně silné pravomoci. Může jimi aktivně ovlivňovat a prosazovat trestní politiku státu a také sjednocuje činnost státních zastupitelství interními pokyny obecné povahy a výkladovými stanovisky. Ty, s jistou mírou zjednodušení, představují kuchařku, jak mají státní zástupci dozorovat činnost policie ve fázi prověřování i vyšetřování, tedy před i po zahájení trestního stíhání, a co jak mají žalovat.

V konkrétních trestních případech pak nejvyšší státní zástupce podává k Nejvyššímu soudu dovolání proti pravomocným rozsudkům odvolacích soudů. Usiluje tedy o opětovné projednání trestních kauz, jestliže se nižší soudy odchýlily od sjednocující trestní judikatury Nejvyššího soudu. Nebo tehdy, kdy je zapotřebí dosud nový a něčím zvláštní případ závazně vyjudikovat s dopadem na všechny ostatní příští jemu podobné. Nejvyšší státní zástupce je též posledním arbitrem posuzujícím zákonnost a důvodnost odložení, to znamená nestíhání každého jednoho trestního případu.

Ne vždy je pro úspěšné odhalení pachatele a jeho postavení před soud nutné měnit trestní předpisy, jakkoli je to populární mezi politiky i jejich voliči. Stejně důležité, ne-li důležitější, totiž je, aby byla soustava státního zastupitelství efektivní. Úlohou státního zastupitelství je ve spolupráci s policií, která je v terénu a vyhledává protiprávní jednání, poznatky z praxe zevšeobecňovat, a když se nějaká protiprávní činnost rozmůže natolik, že se vyznačuje stejným nebo obdobným způsobem provedení, tak přijít s novou, lepší metodikou pro její prověřování, vyšetřování a žalování.

Poslední dva roky mediálně sledovaný případ zpronevěry klientských prostředků v advokátní úschově o objemu 153 milionů korun vyvolal legislativní úpravu, a sice novelu zákona o advokacii s tvrdou zákonnou úpravou advokátních úschov a zřízením garančního fondu České advokátní komory pro odškodňování jejich zpronevěrami postižených klientů. Bude to ale stačit?

Stejně důležité podle mě bude, aby tomuto „fenoménu tisíciletí“ (za posledních dvacet let zpronevěřili advokáti prostředky klientů deponované v advokátních úschovách v částce bezmála jedné miliardy korun) věnovalo pozornost i Nejvyšší státní zastupitelství. Právě tento mediálně sledovaný případ totiž policie zpočátku prověřovala a odložila, aby jej (právně správně jde o jiné skutky v jiné době, nicméně pachatel je týž a způsob provedení rovněž) o několik let později začala stíhat.

Podobné je to s flipováním nemovitostí, kdy spekulanti čím dál častěji skupují spoluvlastnické podíly na domech, aby pak z pozic většinových spoluvlastníků svým bezskrupulózně drzým protiprávním jednáním donutili zbývající menšinové spoluvlastníky, mnohdy staré lidi, raději odprodat jim nevýhodně, hluboko pod cenou i ten poslední podíl. O rozrůstající se lichvě v sociálně vyloučených lokalitách nemluvě. Jsou to systémové problémy.

Lenka Bradáčová určitě nepotřebuje mé dobře míněné rady. Zato my potřebovali ji v čele Nejvyššího státního zastupitelství.

Autor je advokát a bývalý novinář

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist