Více než dva měsíce po prezidentských volbách v USA není nejpozoruhodnějším ze všech obchodů, které se vezou na vlně vítězství Donalda Trumpa, bitcoin, akcie Tesly Elona Muska nebo například Palantir či Trumpova oblíbená televize Fox News. Jsou to akcie strnulých finančních společností, na které se již na Wall Street dávno zapomnělo. Během finanční krize 2008 přitom byly ve středu překotných událostí spojených s krachem celého amerického hypotečního trhu, což vedlo k ohrožení amerického finančního systému. Banky, pojišťovny a další finanční společnosti musel následně zachraňovat stát za peníze daňových poplatníků.

Řeč je o 87 let staré společnosti Federal National Mortgage Association známé jako Fannie Mae a její mladší obdobě Federal Home Loan Mortgage neboli Freddie Mac. Akcie Fannie Mae vzrostly od začátku listopadu o více než 370 procent a hodnota Freddie Mac pak přidala dokonce 383 procent.

Velký podíl na raketovém růstu má jeden muž: miliardář Bill Ackman, který založil a řídí správce hedgeových fondů Pershing Square Capital Management. Mezi širší veřejností proslul rovněž svým tažením proti bývalé rektorce Harvardovy univerzity Claudine Gayové.

Během začátku koronavirové pandemie se Ackman zajistil proti propadu. Za zajištění portfolia zaplatil 27 milionů dolarů, které se zhodnotily během vrcholící paniky na 2,6 miliardy dolarů.

Nyní Ackman na konci prosince na svém twitterovém účtu uvedl, že obě výše zmíněné firmy považuje za skvělou investiční příležitost. „Často jsem žádán o doporučení na akcie, ale obvykle nesdílím jednotlivá jména, pokud se nedomnívám, že poměr rizika a výnosu je mimořádně přesvědčivý,“ zahájil příspěvek na sociální síti X Ackman. V současnosti je proto podle něj příležitost k levnému nákupu akcií Fannie Mae a konkurenční Freddie Mac.

Ackman sází na to, že stát se bude chtít zbavit svého podílu v obou společnostech a prodá je na burze. Americká vláda získala velké podíly v obou firmách během finanční krize, když na jejich záchranu vynaložila okolo 190 miliard dolarů kvůli ztrátám způsobeným špatnými hypotečními úvěry. Nicméně Ackman již dříve věřil oběma firmám, když nakoupil jejich akcie za stovky milionů dolarů. Teze byla podobná: po restrukturalizaci společnosti opustí správu amerického státu a akcie porostou. Tato investice ale Ackmanovi nevyšla.

Nyní spoléhá na to, že do dvou let se bude chtít stát pod Trumpovým vedením podílů ve firmách zbavit. Při uvedení na burzu by akcie podle propočtů Pershing Square vyletěly prudce nahoru. „Předpokládáme, že akcie budou během primární emise (IPO) oceněny na 31 dolarů,“ prohlásil Ackman.

I přes silný růst tak investice do akcií obou společností představuje možné zhodnocení o další stovky procent. Akcie Fannie Mae totiž po zahájení čtvrtečního obchodování stály na mimoburzovním trhu 6,3 dolaru a Freddie Mac pak 5,71 dolaru. Pokud by Ackmanovi předpoklad vyšel, mohli by investoři vyinkasovat zisk ve výši téměř 400 procent u Fannie Mae a 440 procent u Freddie Mac.

Předpoklady jsou však podle expertů na vodě. „Není mi jasné, proč by nastupující administrativa upřednostňovala konec státní správy ve firmách, když by z toho neprofitovala jejich voličská základna,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Donald Layton, bývalý šéf Freddie Mac.

Nejistoty vidí rovněž portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. „Privatizace nemusí být vůbec schválena. Už se o to pokoušela Trumpova první administrativa a neprošlo to,“ dodává Pfeiler.

Střed cílových cen analytiků je ostatně podle něj u Fannie Mae na dvou dolarech a u Freddie Mac na třech dolarech. „Nebral bych to ale za určující, protože tituly mají malé analytické pokrytí,“ upozorňuje ovšem Pfeiler.

Obě firmy kupují od bank hypoteční úvěry, které následně takzvaně sekuritizují. To znamená, že balík půjček přeprodávají investorům v podobě dluhopisů krytých hypotékami. Kvůli nesplácení hypoték v letech 2007 a 2008 je musel zachránit stát.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist