Ekologická organizace Greenpeace hledá způsoby, jak odvrátit hrozbu likvidačního odškodného, které má podle americké soudní poroty ze státu Severní Dakota zaplatit energetické společnosti Energy Transfer. Celkem jde o 650 milionů dolarů (téměř 15 miliard korun) za blokování stavby ropovodu v tomto státě.

Žaloba firmy se týkala protestů z let 2016 a 2017. Greenpeace USA se proti soudnímu rozhodnutí odvolala. Zaplacení takové částky by pro ni bylo likvidační. Mezinárodní organizace Greenpeace, na kterou žaloba také míří, se brání pomocí nové legislativy Evropské unie.

Takzvanou anti-SLAPP legislativu přijala EU loni v březnu. Jde o zákon na ochranu osob, které se vyjadřují k záležitostem veřejného zájmu, před zneužívajícími žalobami, jež je mají umlčet. Podle Greenpeace se k takové snaze o umlčení uchýlila i Energy Transfer. 

Obžalovaní, na které se zaměřují případy SLAPP (z anglického Strategic Lawsuit Against Public Participation), mohou díky této legislativě požádat soud o zamítnutí zjevně neopodstatněného nároku. V případě zjištění zneužití řízení může soud rozhodnout, že žalobce musí nést náklady řízení, včetně těch na právní zastoupení, které vznikly oběti SLAPP. Navíc může soudce stranu, která případ SLAPP iniciovala (v tomto případě Energy Transfer), podrobit sankcím. Podle Greenpeace je to poprvé, kdy bude tato legislativa v praxi využita.

Evropská směrnice počítá i s přeshraničními důsledky, v tomhle případě by tedy mohla dosáhnout až do USA. Jak? Greenpeace International má sídlo v Nizozemsku, evropská legislativa se na ni tedy vztahuje. Díky tomu by Greenpeace mohla ochránit alespoň svou mezinárodní organizaci, která má zaplatit část z miliardového odškodného. „Navíc je v Nizozemsku přítomná i společnost Energy Transfer,“ dodává Petr Winkler, výkonný ředitel Greenpeace ČR. Právní boj podle něj není ani zdaleka u konce a neziskovka na něj bude potřebovat další peníze.

Společnost Energy Transfer má čas do 2. července, aby se formálně dostavila k nizozemskému řízení a oznámila, zda se hodlá bránit. Následně soud stanoví termín, do kdy má předložit své písemné vyjádření. Pokud se nedostaví, soud vydá rozsudek pro zmeškání v souladu s nizozemským procesním právem.

Ropovod Dakota Access Pipeline

Vystavěla jej a provozuje společnost Energy Transfer. Začíná v Severní Dakotě a vede přes státy Jižní Dakota a Iowa do státu Illinois. Ropovod je schopen přepravit až 750 tisíc barelů ropy denně.

V Severní Dakotě, u střetu s řekou Missouri, měl ropovod původně vést severně od hlavního města Bismarck, tamní obyvatelé si ale vyjednali změnu trasy ropovodu. Ta nyní přes Missouri vede v místě, kde se řeka vlévá do jezera Oahe a vede také rozsáhlým územím Siouxů. Zasahuje i do rezervace původních obyvatel Standing Rock u ústí řeky Cannonball do Missouri. Samotný ropovod vede asi 1,5 kilometru od hranice rezervace Standing Rock. Nicméně kvůli tomu, že vede přes řeku, která dál teče do rezervace, by případný únik ropy do jezera měl v tomto místě negativní vliv i na samotnou rezervaci. Problematická pro původní obyvatele ale byla i další místa v cestě ropovodu – například stará pohřebiště. V roce 2016 se proti výstavbě ropovodu vzedmula vlna odporu původních obyvatel, zejména kmene Siouxů. Protesty měly za následek zdržení stavby a následného spuštění ropovodu.

Podle firmy Energy Transfer financovala Greenpeace lidi snažící se blokovat výstavbu ropovodu, opatřovala jim vybavení a šířila o stavbě nepravdivé informace. Protesty stoupenců Greenpeace zdržely výstavbu potrubí Dakota Access Pipeline, kterým se začala přepravovat ropa v roce 2017, uvedla firma. Greenpeace navíc měla vyvíjet tlak na banky a investory, aby se zbavili akcií provozovatele ropovodu, čímž společnost přišla o miliony dolarů. Takový vliv ale Greenpeace odmítá.

Firma verdikt amerického soudu přivítala. „Je to vítězství pro lidi z Mandanu a celé Severní Dakoty, kteří museli snášet každodenní obtěžování a potíže ze strany protestujících financovaných a cvičených Greenpeace,“ uvedla firma v prohlášení zaslaném agentuře AP.

Ekologické hnutí tvrdí, že protesty, které do lokality poblíž siouxské rezervace Standing Rock přilákaly tisíce lidí, neorganizovalo, ale jen o nich informovalo a na vlastní žádost protestujících jim poskytovalo workshopy. Žalobu označilo za ohrožení svobody slova. „Ve skutečnosti jsme jen stáli na straně lidí, jejichž voda, půda a práva byly ohroženy,“ uvádí česká odnož Greenpeace ve své zprávě příznivcům, které zároveň požádala o finanční podporu. „Půjde primárně na právní odolnost všech našich Greenpeace poboček, jak na mezinárodní, tak na národní úrovni,“ sdělil Winkler.

Svou zkušenost s platbou odškodného za následky aktivismu má od loňského roku i Česko. Týká se několika desítek účastníků demonstrace v dole Bílina v roce 2018, kteří museli zaplatit milionové odškodné Severočeským dolům, kvůli škodě vzniklé zastavením těžby. V listopadu tak rozhodl Krajský soud v Ústí nad Labem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist