Česko-vietnamský obchod zdaleka neodpovídá možnostem obou zemí

Bariéry nadále přetrvávají

Vietnamský trh teprve čeká na příliv investic z ČR a na výraznější zapojení našich vývozců na tomto perspektivním trhu.
Návštěva premiéra Miloše Zemana ve Vietnamu, která se uskuteční v polovině prosince, nepřinese zlom v obchodních vztazích České republiky s touto zemí, ovšem vietnamská strana očekává jejich výrazné zlepšení. Viceministr průmyslu VSR Nguyen Xuan Chuan pro HN uvedl, že návštěva by měla především napomoci k odstraňování existujících obchodních bariér, podpořit příliv českých výrobků a zařízení a umožnit zvýšení účasti českých firem na investičních celcích.
Perspektivu nabízí chemie a petrochemie, energetické projekty včetně tepelných a vodních elektráren a elektrifikace venkova, kam vietnamská vláda každoročně investuje 600 miliónů USD. Šance jsou v účasti na privatizaci dosud státních podniků, a to v oblasti lehkého průmyslu, elektroniky, textilního průmyslu. Jen letos došlo k zásadním vlastnickým změnám ve 43 velkých podnicích.
Nguyen Xuan Chuan současně připustil, že investorské prostředí ve Vietnamu není tak zvýhodněné jako v některých jiných asijských zemích, což vloni a letos ovlivnilo příliv zahraničních investic. Důvodem je rozsáhlá byrokracie, vysoké daňové zatížení a dvojí ceny, nevýhodné pro zahraniční podniky. Podle Nguyen Xuan Chuana si Hanoj problémy uvědomuje a snaží se tyto bariéry postupně odbourávat s tím, že do roku 2014 dojde k plné liberalizaci investorského prostředí. Vietnam se k tomuto kroku oficiálně zavázal několika mezinárodním organizacím, mimo jiné asijsko-tichomořskému sdružení APEC, jehož je členem. Silný tlak projevují Spojené státy, s nimiž VSR nyní jedná o obchodní dohodě.
Na přetrvávajících bariérách má však podíl i Česká republika. Tou zásadní je slabá podpora investic ze strany českého státu. Jde především o výhodné úvěry, garantované státem, a zvýšení úvěrového limitu. "Podle našich zkušeností firmy z Japonska, Jižní Koreje či Tchaj-wanu dostávají od svých vlád značnou podporu. Jejich konkurenceschopnost je proto na vyšší úrovni," řekl viceministr. České firmy by se také neměly nechat odradit počátečními vysokými náklady a měly by vycházet z mentality vietnamského zákazníka, který sází na věrnost a tradici výrobku.
Další podstatnou překážkou je nedostatečná informovanost českých podniků, které neznají dokonale vietnamské prostředí. Pouze šest českých firem zde má své kanceláře. Z hlediska technologického jsou sice konkurenceschopné, ale kvůli neinformovanosti nezřídka nabízejí vysoké ceny a nedostatečně reagují na potřeby trhu.
Náš vzájemný obrat se meziročně zvýšil o 23 procent, ale v celkovém exportu obou zemí jsou to položky nevýznamné, přičemž ČR i zde vykazuje schodek. Na nedávném druhém zasedání smíšeného česko-vietnamského výboru v Praze se proto poukazovalo na nutnost aktivnějšího odstraňování obchodních bariér. Mohlo by k tomu mimo jiné přispět vytvoření subkomise pro obchod s posláním hledat cesty ke zvýšení obratu.
Milan Mostýn