Hledají se alternativní možnosti profinancování vzájemného obchodu

Vývoz na Ukrajinu brzdí dluh

Loňskou poměrně vysokou a vyrovnanou obchodní bilanci s Ukrajinou vystřídal letos hluboký propad výměny.
(sto)
Energetika, ropný a plynárenský průmysl a nově též modernizace infrastruktury a agrárního sektoru jsou hlavní obory, do nichž se soustřeďují dlouhodobé aktivity českých firem na Ukrajině. Česko-ukrajinskou hospodářskou spoluprací, která není bez problémů, se na svém řádném čtvrtém zasedání v Kyjevě zabývala dvoustranná Mezivládní komise pro obchodně ekonomickou a vědeckotechnickou spolupráci. Na jeho výsledky navázal seminář, který tento týden v Praze uspořádaly Hospodářská komora a Komora pro hospodářské styky se SNS.
Finanční a platební obtíže, které zasáhly Ukrajinu po krizi v Rusku a prohloubily tak její vlastní starosti, se v letošním roce nepřímo promítly i do výsledků česko-ukrajinského obchodu. Po loňském obratu, který přesáhl hodnotu 13,8 miliardy korun a vyznačoval se vzácně vyrovnanou bilancí, zaznamenala letos výměna drastický propad. Obrat se snížil o 38,4 procenta a český vývoz klesl o 53,2 procenta.
Příčina je ve snížení exportu několika komodit, zejména v oblasti dodávek pro jadernou energetiku. "Není to proto, že by firmy vyvážet nechtěly," jak vysvětlil vedoucí odboru přechodových ekonomik na Ministerstvu průmyslu a obchodu Jan Hroník, "ale proto, že ukrajinská strana dluží asi 20 miliónů dolarů za dodávky tohoto zařízení z let 1997 a 1998." Dodala je především Škoda Plzeň Jaderné strojírenství. Zároveň zdůraznil, že otázku pohledávek neklademe na první místo a spolupráci v energetice stále pokládáme za perspektivní. Vzhledem k nedostatku volné měny na Ukrajině se nyní hledají alternativní možnosti profinancování obchodních operací, například cestou vzájemně propojených dodávek, a to i za účasti třetích zemí. Konkrétní řešení v energetice už připravují společnost Ukrinterenergo a konsorcium českých firem pod vedením Czechpol. Na zvýšení bezpečnosti ukrajinských jaderných elektráren se ČR letos podílela i v rámci technické pomoci, kterou této zemi poskytuje, a to dodávkami armatur.
Pokud jde o spolupráci v oblasti plynárenského a ropného průmyslu, znamená pro nás dobrou zprávu souhlas ukrajinského parlamentu s tím, aby naše pohledávka za dříve realizované investice byla vyrovnána dodávkami plynu. Tento závazek byl vyčíslen hodnotou 1,4 miliardy m3 zemního plynu a jeho vypořádání připravuje s ukrajinským partnerem společnost Transgas. Další účast českých firem na modernizaci tohoto sektoru směřuje zejména k rekonstrukci kompresorových stanic.
Zájem je též o české dodávky zemědělské techniky a následnou organizaci její výroby na ukrajinském území, o účast českých firem na obnově a modernizaci komunální infrastruktury a o další projekty. Přestože naše vztahy jsou zajištěny standardním smluvním rámcem, možnosti spolupráce, zejména v investiční oblasti, se zdaleka nevyužívají, zdůraznil na semináři nový ukrajinský velvyslanec v Praze Sergej Ustyč. České subjekty dosud na Ukrajině investovaly pouhých 21 miliónů dolarů.