Jihomoravské firmy se zapojí do likvidace ekologických škod

(ick)
Nové obchodní kontakty i náměty na konkrétní spolupráci si ze Svazové republiky Jugoslávie přivezly jihomoravské firmy, které se zúčastnily mise pořádané brněnskou Obchodní a hospodářskou komorou. O jejích výsledcích informovalo na tiskové konferenci vedení komory.
"Mise ukázala, že české firmy a jejich produkty ze svého dřívějšího renomé vůbec nic neztratily," konstatoval ředitel komory Petr Bajer s tím, že společnostem se otevírají možnosti podílet se na projektech obnovy, odstraňování škod a poválečného rozvoje. Finanční stránku těchto projektů bude možno řešit například formou určitých vzájemně provázaných obchodů. "Využít šanci k návratu na poválečný trh srbsko-černohorské Jugoslávie však může pouze dohoda obou stran na nejvyšší úrovni," doplnil Bajer.
Firma Geotest Brno již podepsala smlouvu na likvidaci ekologické zátěže způsobené bombardováním kolem rafinérií Novi Sad a Pančevo. Práce na sanaci zamořeného území, na které vyteklo během válečného konfliktu 40 tisíc tun ropy, by mohl Geotest zahájit počátkem příštího roku.
Ambice zapojit se do modernizace zmíněných rafinérií má také akciová společnost Královopolská. "Chtěli bychom se tam vrátit a proto jsme začleněni do databáze firem vytvořené ministerstvy zahraničních věcí a průmyslu a obchodu. Jednání se ale musejí nejdříve vést na státní úrovni," uvedl mluvčí Královopolské Aleš Řiháček.
Jak vyplynulo z jednání mise brněnské komory, jugoslávská strana má zájem na zvýšení vývozu a posílení zaměstnanosti. "Jugoslávské firmy proto prezentovaly vývozní možnosti v zemědělsko-potravinářské oblasti, stavebnictví nebo chemickém průmyslu," upřesnil Bajer. Podle předsedy Hospodářské komory Bělehradu Branislava Vujinoviče existuje "šance na uzavírání obchodních dohod o koupi a prodeji, kooperaci a společném postupu na třetích trzích".