Termín splatnosti u směnky

Objednatel má naší společnosti postupně platit za prováděné dílo na základě platebního kalendáře, který je součástí smlouvy o dílo. Poslední splátka je splatná po předání a převzetí díla. Vznikající pohledávky chceme zajistit směnkou. Jak máme stanovit datum splatnosti na směnce?

J. K. Ostrava
Splatnost cizí směnky může být stanovena pouze některým ze způsobů uvedených v čl. I § 33 odst. 1 zákona č. 191/1950 Sb., zákona směnečného a šekového ("SŠZ"). Cizí směnka může být splatná na viděnou, na určitý čas po viděné, na určitý čas po datu vystavení anebo na určitý den. Mezi cizí směnky patří i cizí směnka vystavená na vlastní řad, v níž výstavce směnky přikazuje směnečníkovi (akceptantovi), aby za směnku zaplatil směnečnou sumu na vlastní řad výstavce.
Směnka s jinou dobou splatnosti nebo se splatností postupnou je neplatná (§ 33 odst. 2 SŠZ). Splatnost směnky nesmí být vázána na žádnou podmínku (např. na podmínku, že k datu splatnosti bude dílo provedeno v určitém rozsahu anebo že bude shledáno bez závad). Směnka nemůže být splatná postupně, tedy doba splatnosti nemůže být stanovena formou platebního kalendáře. I když v nesměnečných závazcích včetně obchodních je přípustné sjednávat splatnost do určité lhůty (např. do 31. března 2000), což znamená, že dlužník je oprávněn platit nejen v poslední den lhůty, ale i kdykoli dříve, nelze takto stanovit splatnost směnky. Splatnost směnky nemůže být uvedena s vyšší přesností než na dny, tedy ve směnce nesmí být např. uvedeno, že je splatná určitého dne a v určitou hodinu. Soudní praxe nepovažuje údaj o splatnosti v určitou hodinu za pořádkovou lhůtu stojící mimo směnku, ale za nedílnou součást směnečného závazku, která ho činí neplatným. Ustanovení § 33 odst. 1 o splatnosti směnky platí i pro vlastní směnky, tedy pro směnky, v nichž se výstavce zavazuje zaplatit směnečnou sumu majiteli směnky (§ 77 odst. 1 SŠZ). Zaplacení neplatné směnky se nelze domoci z náhradního důvodu, tedy např. jako dlužního úpisu.
V úvahu tedy přicházejí cizí směnky vystavené vaší společností a akceptované objednatelem anebo vlastní směnky vystavené objednatelem. Ohledně částek splatných v předem známý den, tj. v den splatnosti podle platebního kalendáře, lze doporučit vystavení směnek s vyplněnou částkou splatných v určitý den. Aby byl směnečný vztah přehledný a odpovídal smlouvě o dílo, je třeba na každou ve smlouvě uvedenou platbu vystavit samostatnou směnku splatnou téhož dne, který je uveden ve smlouvě o dílo. Na směnce je vhodné uvést doložku s identifikací smlouvy a splátky. I kdyby nebyly splněny smluvně sjednané podmínky k zaplacení podle platebního kalendáře, lze se domáhat zaplacení směnky. Dlužník se však může bránit námitkou z mimosměnečného vztahu, že v důsledku nedodržení smlouvy není povinen plnit ze směnky.
Směnku, která zajišťuje doplatek ceny díla, je vhodnější vystavit jako blankosměnku, ve které nebude vyplněna částka ani datum splatnosti. Pokud byste vyplnili částku předem, nebudete mít směnečně zajištěnu částku, o kterou jste oprávněni cenu díla navýšit. Datum splatnosti se vyplní, jakmile dojde k předání a převzetí díla. Pravidla pro doplnění směnky se uvedou ve smlouvě o dílo. V úvahu přicházejí i směnky splatné na viděnou doplněné doložkou, že směnka nesmí být předložena k placení před určitým dnem, což bude právě den uvedený v platebním kalendáři.

JUDr. Roman Kozel,
advokát

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist