Pravděpodobně žádné jiné předpisy v historii lidstva nebyly tak rychle a globálně akceptovány jako standardy kvality

Inovace systému jakosti podle normy ISO 9000

V současné době se stala populárním tématem diskuse spojená s tzv. "velkou revizí" mezinárodních norem řady ISO 9000 pro systémy jakosti.
Mezinárodní normalizační společnost ISO v roce 1987 prostřednictvím svého technického výboru TC 176 vydala první verzi norem pro systémy jakosti ISO 9000, která vycházela z britské normy BS 5750 z roku 1979. V roce 1987 zřejmě ani autoři neočekávali následující tak rychlé rozšíření této normy v podobě souboru ISO 9000, ISO 9001, -2 a -3 a ISO 9004 do národních normalizačních systémů na celém světě. Zajímavé přitom bylo, že tyto normy určené pro technické použití byly velmi neobvyklé svojí podobou, neboť neobsahovaly prakticky žádné údaje, které by se daly přímo kvantifikovat. Obsahem normy byl pouze text a několik obrázků, přičemž překlady z anglického originálu a způsob prezentace a interpretace požadavků obsažených v normě činily delší dobu po zavedení praktické potíže ve všech zemích. Někteří autoři uvádějí, že žádné jiné normy v historii lidstva nebyly tak rychle a globálně akceptovány. V roce 1994 došlo k tzv. "malé revizi" norem ISO 9000 do současné podoby modelů systému jakosti ISO 9001, ISO 9002 a ISO 9003, které nadále běžně používají dodavatelé výrobků nebo služeb ve svých podnicích. V průběhu několika let došlo ke značnému rozšíření původní sestavy čtyř norem na velkou, tzv. rodinu norem ISO 9000, když byla doplněna původní sestava o celou řadu dalších vysvětlujících a doporučujících norem. Tím došlo ke značnému nárůstu řady ISO 9000, a to objemově z původních asi 150 stran na několik tisíc stran v současné podobě. Úlevou pro uživatele je skutečnost, že doplněné části k původní sestavě mají pouze doporučující charakter.
Co asi přinese očekávaná "velká revize"? Především by měla odstranit nedostatky (např. neprokázalo se snížení nákladů na jakost, růst administrativy). Z formálního hlediska dojde k naprosté změně struktury rozčleněním systémových požadavků obdobně jako u normy ISO 14001 do čtyř kapitol - odpovědnost vedení, řízení zdrojů, řízení procesu a měření, analýza a zlepšování. Při sestavování normy bylo přitom uplatněno tzv. osm principů řízení jakosti:
organizace orientovaná na zákazníka
vedení
zapojení pracovníků
procesní přístup
neustálé zlepšování
věcný přístup při přijímání rozhodnutí
oboustranně výhodné dodavatelsko-odběratelské vztahy.
Při změně struktury byl zohledněn model stálého zlepšování jakosti podle Deminga, který spočívá ve sledu činností "plánování, provedení, kontrola a následná zlepšující akce", tj. "plan, do, check, action". Došlo k přehlednému znázornění (viz obrázek). Tento model lze stručně komentovat tak, že organizace naplňuje očekávání zákazníka a provádí zlepšování své činnosti s ohledem opět na zákazníka. Přitom vlastní uspořádání činností organizace je rozčleněno na proces, který je řízen vedením, vedení obstarává zdroje pro proces a současně je prováděno měření a analýza pro zlepšování procesu. Novinkou bude i implementace systému jakosti pouze podle jediného modelu nazvaného ISO 9001:2000. Odpadne tak zbytečné trápení u podniků, které za každou cenu chtěly mít model s návrhovými činnostmi, jejichž existenci bylo obtížné prokazovat.
Nejčastěji kladenou otázkou v poslední době mezi uživateli normy ISO 9000 v podnicích je dotaz: "Co nyní máme dělat nyní, když máme systém zavedený a vycertifikovaný podle původního modelu?" Zde je na místě uklidňující informace, a to i pro podniky, které teprve systém jakosti podle některého modelu normy ISO 9000:94 zavádějí. Jako u každé technické normy, která se reviduje, je i v tomto případě pamatováno na přechodné období "transit period", které je plánováno tak, aby mezi uživateli revize normy nevyvolávala zbytečný chaos. Zatím existuje předběžný návrh druhé etapy v podobě tzv. CD2, do kterého se ještě zřejmě promítnou určité změny. Pro firmy, které již mají systém jakosti zavedený nebo jej zavádějí, platí ale zejména to, že technická komise TC 176 uvolní normu k užívání až v listopadu 2000. Do té doby nebude ani možné logicky podle této normy provádět certifikační audity. Jistou výjimku možná budou tvořit případy certifikátů podle návrhu normy (DIS), které však asi bude možno považovat předem za sporné, neboť interpretace požadavků před listopadem 2000 nebude zcela vyjasněna a sjednocena. Z tohoto důvodu se doporučuje provádět certifikaci podle modelů ISO 9000:94 i během roku 2000. Všeobecné uznávání certifikátů podle staré normy se předpokládá až do roku 2003 včetně možnosti provádění periodických auditů. U podniků, kde by mělo dojít k certifikaci nebo recertifikaci začátkem roku 2001, lze však již jednoznačně doporučit zavedení sytému jakosti podle nového modelu ISO 9001:2000. Aplikace nových zásad přinese jistě i nové nároky na uživatele, to jest na podniky, auditory, poradce a akreditační orgány. S intenzívním přeškolováním personálu se počítá počínaje rokem 2000.
Antonín Otoupal,
technický ředitel DNV

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist