Zdanění starých dluhopisů se nemění
Novela zákona o daních z příjmů s účinností od 1. ledna 2000 snižuje srážkovou daň z úrokových výnosů z dluhopisů na 15 %. U dluhopisů emitovaných po 31. prosinci 1997 budou úrokové výnosy vyplácené v roce 2000 jednoznačně podléhat srážkové dani ve výši 15 %, která bude považována za zálohu na daň z příjmů právnických osob ve výši 31 %.
Otázkou je aplikace novely na staré dluhopisy. Vzhledem k nejasnosti přechodných ustanovení zákona je možné uvažovat o tom, že zdanění starých dluhopisů se nemění (25% konečná srážková daň) nebo se u nich snižuje sazba daně (15% konečná srážková daň) a naposledy je možné sjednocení zdanění starých a nových dluhopisů (15% srážková daň, která se považuje za zálohu na daň z příjmů ve výši 31 %). Daňová správa se přiklání k výkladu, že zdanění starých dluhopisů se nemění. Ačkoliv znění přechodných ustanovení není jednoznačné, podle našeho názoru by poslední novela zákona o daních z příjmů neměla zdanění starých dluhopisů ovlivnit.
V českém daňovém prostředí výši daně v praxi významně ovlivňují i změny v účetních předpisech. Banky budou nově účtovat o tzv. sekundárním úrokovém výnosu (rozdíl mezi cenou pořízení a nominální hodnotou upravený o kupón). Vzhledem ke klesajícím úrokovým sazbám se tak zřejmě sníží (u starých dluhopisů v praxi nedaněný) zaúčtovaný úrokový výnos. Staré dluhopisy tak v závislosti na způsobu účtování mohou být pro banky méně atraktivní. Ostatní podnikatelské subjekty (včetně obchodníků s cennými papíry) budou u kupónových dluhopisů nadále účtovat úrokový výnos podle emisních podmínek (tzv. primární úrokový výnos).
U diskontovaných dluhopisů si mohou účetní jednotky zvolit mezi primárním a sekundárním výnosem. Úrokové výnosy lze nadále účtovat ve výši snížené o srážkovou daň nebo v brutto výši. Při brutto účtování však bude průběžně účtována do nákladů "očekávaná" srážková daň. Tento způsob účtování povede k realizaci dodatečného účetního zisku při prodeji dluhopisu. Smyslem nové účetní úpravy je zřejmě sjednotit zdanění alikvotního úrokového výnosu (AÚV) vyjímaného ze základu daně na 75 %.
Podle postupů účtování pro podnikatele je nutné k 1. 1. 2000 jednorázově "očistit" časově rozlišené AÚV zaúčtované v roce 1999. Tato účetní operace se při následném prodeji dluhopisů projeví vyšším zdanitelným ziskem. Podílové a investiční fondy účtují výnosy z dluhopisů jinak než ostatní účetní jednotky. Fondy nebudou "očistění" AÚV provádět. Identická pozice v dluhopisech u obchodníka a fondu na konci roku 1999 tedy povede v roce 2000 k jinému základu daně.
Také pojišťovny mají jinou účetní úpravu, která podrobně nestanoví způsob účtování o cenných papírech. Vzhledem k tomu, že zákon o účetnictví je stejný pro všechny subjekty, pojišťovny si díky absenci specifické úpravy zřejmě mohou zvolit, zda budou účtovat o dluhopisech na základě primárního výnosu (jako obchodníci s cennými papíry), či sekundárního výnosu (jako banky).
Jan Čapek,
Ondřej Janeček,
Arthur Andersen
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist