Odsunutí Rakušané žádají odškodnění za "nucené práce" v někdejší ČSR
Ford má pykat za práci pro nacisty
Otázka, kdo má platit odškodnění dělníkům "totálně nasazeným" za druhé světové války, vyvolává stálé polemiky. Sudetští Němci v Rakousku dokonce prosazují, aby nárok měli i ti z nich, kdo museli pracovat po válce v Jáchymově.
New York (čtk)
Americká automobilka Ford Motor Co. spolupracovala s nacisty za druhé světové války více, než přiznala, a nejméně do srpna roku 1942, tedy osm měsíců po vstupu Spojených států do války, profitovala z výroby nákladních vozů ve své německé pobočce. Napsal to americký týdeník The Nation v čísle, které vyjde 24.ledna.
Časopis upozornil, že Ford držel kontrolní balík akcií dokonce i poté, co nacisté továrnu v roce 1942 zabavili. Podle časopisu Ford nahradil do roku 1941 výrobu osobních automobilů produkcí nákladních vozů a od roku 1942 pocházela z Fordovy továrny asi třetina nákladních vozů používaných německou armádou.
Ford prohlásil, že za války ztratil veškerou kontrolu nad svoji pobočkou v Kolíně nad Rýnem, protože ji zabavili nacisté, že nezaměstnával zahraniční pracovní síly a že neprofitoval z operací v době války. Proto také společnost odmítla jako "nepatřičné" přispět do fondu pro odškodnění obětí nucených prací za nacismu, do něhož vloží německé podniky a vláda 10 miliard marek, uvedl časopis.
Na ustavení fondu se dohodli německá, americká a izraelská vláda, země východní Evropy (Rusko, Bělorusko, Ukrajina, ČR, Polsko), židovské organizace a právní zástupci obětí. Odškodné z fondu se může týkat asi dvou miliónů lidí z řady zemí světa, zejména pak ze střední a východní Evropy.
Sudetoněmecké krajanské sdružení v Rakousku vyzvalo tamní úřady, aby nezapomněly na sudetské Němce, kteří byli po válce nasazeni na nucené práce v Československu, a na možnost jejich odškodnění. Mluvčí landsmanšaftu Gerhard Zeihsel včera v tiskovém prohlášení uvedl, že sudetští Němci byli mimo jiné nasazeni po roce 1945 v uranových dolech v Jáchymově.
Rakouská agentura APA oznámila, že z iniciativy českého ministerstva zahraničí se plánují česko-rakouské konzultace o dekretech prezidenta Beneše, na jejichž základě byli vysídleni sudetští Němci z českých zemí a zabaven jejich majetek.
Rakouský deník Die Presse nedávno připomněl, že počátkem listopadu o otázce dekretů v Praze mluvili ministři zahraničí obou zemí Jan Kavan a Wolfgang Schüssel. Rakouský představitel při tom podle listu "naléhal na jasné prohlášení českého parlamentu", zatímco Kavan se vyslovil pouze pro vytvoření obdobné expertní skupiny, jaká před přijetím tzv. deklarace o usmíření jednala s Německem.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist