Zřízení dozorčí rady spol. s r. o.

Spolu se svým přítelem jsme založili společnost a ručením omezeným. Zajímalo by mě, jestli musíme zřídit jako další orgán společnosti dozorčí radu, pokud nám to zákon neukládá a zda mají statutární orgány společnosti právní subjektivitu?

Patrik B., Most
V obchodním zákoníku jsou upraveny vlastně tři orgány společnosti, a teď budeme hovořit o společnosti s ručením omezeným - valná hromada, jednatel a dozorčí rada. Ty orgány, jejichž zřízení vyžaduje obchodní zákoník, jsou tzv. obligatorní, a je to valná hromada a jednatel.
Třetí orgán - dozorčí radu je možno ve společnosti zřídit, ale není to povinné, tzn. zákon to umožňuje, ale neukládá. Lze se také někdy setkat s názvem orgánu, který ani obchodní zákoník nezná, např. revizor, rada společníků, apod. Jestliže tyto pojmy obchodní zákoník nezná, neupravuje ani jejich postavení a působnost, tudíž veškerá jejich práva a povinnosti musí být upraveny společenskou smlouvou nebo také ve stanovách.
Je zajímavé, že obchodní zákoník i jiné právní předpisy hovoří o orgánech obchodní společnosti, ale nikde není definice, co si pod tímto pojmem představit.
Jasné je, že je tu skupina lidí nebo jednotlivec, kteří nějakým způsobem se podílí na řízení společnosti a jejich pravomoci jdou jednak vně společnosti a jednak samozřejmě řídí tito lidé nebo ten konkrétní člověk i vnitřní chod společnosti.
Orgány společnosti ať už zákonem povinně zřízené nebo jen zákonem zmíněné nemají právní subjektivitu. Právní subjektivitu má sama společnost, pokud k tomuto problému přistoupíme ze širšího hlediska, má tuto právní subjektivitu samozřejmě i člověk, který buď je členem tohoto orgánu nebo je sám orgánem (jednatel společnosti s ručením omezeným).
Dozorčí radu tedy zřídit nemusíte, neboť patří mezi orgány, jejichž zřízení obchodní zákoník neukládá, přesto však se osvědčuje, v případě více společníků, mít nějaký kontrolní orgán.
Ten, kdo jedná za společnost navenek, kdo má právo společnost zastupovat v celém rozsahu právní subjektivity, ten je označen jako statutární orgán. Jste-li tedy jednatelem společnosti, jste jejím statutárním orgánem.
Vztah mezi společností a vámi jako jednatelem je vztahem, který se přiměřeně řídí ustanoveními obchodního zákoníku.
První jednatelé jsou jmenováni všemi společníky ve společenské smlouvě nebo zakladatelské listině, která přichází v úvahu pouze tehdy, má-li společnost jediného zakladatele. Další jednatelé jsou již jmenováni na základě rozhodnutí (usnesení) valné hromady. Změna v osobě jednatele není změnou společenské smlouvy. Toto by přicházelo úvahu tehdy, pokud by došlo ke změně počtu jednatelů.
Na závěr pro úplnost - nejvyšším orgánem společnosti je valná hromada, která je tvořena všemi společníky a vztah společníků ke společnosti je dán výší obchodního podílu.

JUDr. Marie Moravcová

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist