Haiderova rezignace zatím uvolnění vztahů mezi Vídní a Evropou nepřinesla

Unie sankce proti Rakousku neruší

Odstupující šéf rakouských Svobodných označil německého ministra zahraničí Joschku Fischera za bývalého sympatizanta teroristické Frakce Rudé armády (RAF).
Vídeň (čtk, oh)
Většina ze čtrnácti zemí Evropské unie i po pondělním odstoupení šéfa rakouské nacionalistické strany Svobodných (FPÖ) Jörga Haidera trvá na tom, že protirakouské sankce budou pokračovat. Přiznal to i evropský komisař pro zemědělství Franz Fischler, člen vedení rakouské lidové strany (ÖVP), podle něhož je základem evropské kritiky skutečnost, že se Svobodní podílejí na koaliční vládě, nikoliv to, že se jejich předseda jmenuje Haider.
Protirakouskou frontu zemí EU však včera částečně prolomil bavorský premiér a předseda konzervativní strany CSU Edmund Stoiber, když prohlásil, že pokud teď bude rakouská vláda požadovat odvolání sankcí Evropské unie, lze to jen přivítat. Zrušení protirakouských opatření by podle něj Evropu "vyvedlo z nynější slepé uličky". V podobném duchu se včera vyjádřil i italský ministr zahraničí Lamberto Dini, podle něhož Haiderova rezignace vedla k nové situaci, v níž se může celkové ovzduší zlepšit natolik, že dojde k obnovení normálních vztahů Vídně a Evropy.
Mluvčí vídeňského ministerstva zahraničí Johannes Peterlik včera potvrdil, že Rakousko nebude spojovat vstup České republiky do EU se spornými otázkami týkajícími se minulosti. ČR by měla být mezi prvními zeměmi, které unie přijme. Podle Peterlika by se po Haiderově odstoupení mohla v FPÖ prosadit proevropská linie.
Bývalý předseda FPÖ bude v této straně hrát i nadále důležitou úlohu. Jak včera v televizi ORF prohlásila jeho nástupkyně a rakouská vicekancléřka Susanne Riessová-Passerová, Haider zůstává členem výboru, který koordinuje činnost koalice Svobodných a konzervativních lidovců (ÖVP). Riessová-Passerová také znovu kritizovala sankce Evropské unie vůči Rakousku, které údajně porušují evropské smlouvy. Rakušané podle ní mají "všechny důvody, aby na svou zemi byli hrdi, nemusejí se před nikým stydět nebo se komukoliv omlouvat".
Jörg Haider se však i po svém odstoupení z čela Svobodných stará o napětí v rakousko-německých vztazích. Včera totiž označil německého ministra zahraničí ze strany Zelených Joschku Fischera za "bývalého sympatizanta" teroristické organizace Frakce Rudé armády (RAF). "Příklad rakouských Svobodných znamená pro etablované strany hrozbu velké ztráty moci a myslím, že právě proto má bývalý sympatizant RAF Fischer jako německý ministr zahraničí tak velký strach," prohlásil Haider doslova. Při té příležitosti pohrozil i Francii, která obzvlášť tvrdě kritizovala účast FPÖ v rakouské vládě. "Pokud chtějí Francouzi dosáhnout v Evropské unii při svém předsednictví nějaké výsledky, pak budou muset s Rakouskem zacházet, jak se sluší," řekl odstupující předseda rakouské FPŐ.