Tvůrčí tandem scenáristy Petra Jarchovského a režiséra Jana Hřebejka ve filmu Musíme si pomáhat již potřetí nahlíží do české historie: Po Šakalích létech, v nichž objevovali padesátá léta, a Pelíšcích, v nichž po svém zmapovali léta šedesátá, se jejich nejnovější snímek odehrává v době protektorátu. A třebaže i tentokrát je krušné dějinné období především záminkou k rozehrání individuálních osudů, film Musíme si pomáhat se od Šakalích let i Pelíšků výrazně liší. Zatímco předchozí snímky byly především příjemnými skládankami úsměvných historek, v nichž hlavní roli hrály adolescentní trable, první lásky a rokenrol, přičemž historické okolnosti tvořily jen jakýsi dobový kolorit, tentokrát si Hřebejk s Jarchovským troufli na závažné téma, "dospělý" příběh a ucelenější tvar.
Do groteskně pojaté protektorátní atmosféry nás uvádí kreslená Aktualita výtvarníka Pavla Reisenauera, která je v kinech promítána s Musíme si pomáhat jako předfilm. Variace na dobové filmové týdeníky předvádí vedle propagandistických témat typu "Židé křečkují potraviny" třeba i hajlujícího Ferdu mravence či módní přehlídku United farben of Benito, na níž defilují esesácké uniformy i pruhované "modely" z koncentráků.
Titul Musíme si pomáhat nabývá ve filmu řady protichůdných významů. Je výrazem dotěrnosti, s níž kolaborant Prohazka (Jaroslav Dušek) navštěvuje svého někdejšího přítele Čížka (Bolek Polívka), vždy zásoben nedostatkovým proviantem, jímž si chce koupit náklonnost Čížkovy ženy (Anna Šišková). Vyjadřuje i hlavní zápletku filmu: Čížek se stane hrdinou proti své vůli, když nedokáže odmítnout pomoc synovi svého někdejšího židovského zaměstnavatele Davidovi (Csongor Kassai), který uprchl z polského koncentráku. "Musíme si pomáhat," dí zlověstně Prohazka, když se snaží Čížkovi vnutit k ubytování nacistu Kepkeho. A totéž heslo se po osvobození stane cestou k Prohazkovu vykoupení.
Podobně jako předchozí filmy Jana Hřebejka ani Musíme si pomáhat nemá jednoznačné "hrdiny" a "padouchy": Čížkův statečný čin musí být kompenzován zdánlivou kolaborací, Prohazka i Kepke jsou zlidštěni osobní tragédií i strachem. I v nejzávažnějších situacích je přítomen humor, odlehčující trvalou hrozbu Davidova odhalení.
Hřebejkovým filmem se v hlavních i vedlejších motivech táhne téma rychlých přerodů zbabělců v hrdiny a naopak, pro české dějiny velmi příznačné. Zatímco novopečení "hrdinové" po osvobození mávají rudou vlajkou, z níž právě odpárali hákový kříž, Josef Čížek kráčí opodál s kočárkem: Konečné vítězství patří obyčejné slušnosti.
Musíme si pomáhat. ČR 2000. Scénář P. Jarchovský, režie J. Hřebejk, hrají B. Polívka, J. Dušek, A. Šišková, C. Kassai aj. Premiéra 15. 3.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist