chronologie
1952 - poprvé byla provedena metoda přenosu jádra vajíček žab. Tato práce ukázala, že po několik prvních buněčných děleních po oplodnění vznikají totipotentní buňky.
1977 - hlášeno první klonování myší z raných embryí, tato práce však nebyla opakovatelná. Pokračují komerční práce na dělení embryí a umělém oplodnění skotu.
polovina 80. let - několik výzkumných skupin ve světě vytvořilo klonované ovce nebo krávy přenosem jádra přímo z raných embryí. S. Willasden z Granada Genetics (USA) získal živá telata z embryí ve stadiu až 64 a 128 buněk, což naznačilo, že transfer alespoň z částečně diferencovaných buněk je možný.
1987 - Výzkumná organizace pro chov zvířat v USA zúročila výzkum zaměřený na transgenní skot, který by produkoval ve svém mléce lidské bílkoviny. Toho léta se narodila ovce Tracy, která vytvářela 35 gramů lidské bílkoviny na litr mléka. Ve stejné době několik jiných skupin vyvinulo geneticky modifikovaná prasata. Začínají úvahy, zda by mohla být použita jako zdroj orgánů pro transplantace.
1995 - K. Campbell a I. Wilmut vytvořili ovečky Megan a Moran přenosem jádra z embryí, která byla po několik měsíců kultivována v laboratoři. Klíčem k tomuto úspěchu bylo "uklidnění" dárcovských buněk.
1996 - v Roslinově institutu u Edinburghu se narodila první klonovaná ovce Dolly.
leden 2000 - v Oregonském regionálním centru pro výzkum opic se narodily první klonované opičky.
- Japonci vytvořili klonované tele pocházející z již klonovaného zvířete.
březen 2000 - v PPL Therapeutics se narodila první klonovaná prasátka.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist