Krýt lze i škodu způsobenou třetí osobě

Zatím ještě spíše podceňovanou pojistnou ochranou při cestách do zahraničí je pojištění odpovědnosti za škody způsobené třetím osobám.
"Co se týče pojištění odpovědnosti za škodu, je ještě velký počet klientů, kteří je nedoceňují. Domnívám se, že to souvisí zejména s tím, že u nás není příliš zvykem požadovat za každou škodu, kterou nám někdo způsobí, náhradu," uvedla pro HN Marie Nezvalová z Evropské Cestovní Pojišťovny. Podle tiskového mluvčího České pojišťovny Michala Urbana se v rámci pojištění odpovědnosti likvidují škody na zdraví i škody věcné. "Dá se říci, že jejich počet je v průměru vyvážený, možná mírně převažují škody věcné. Jejich počet se liší sezónou, například v zimě se likvidují více škody na zdraví - srážky lyžařů na sjezdovce, naopak v létě jde o škody věcné - škody způsobené klienty v hotelích," uvádí. S tím souhlasí také ředitelka cestovního pojištění AIG Jana Kepková. Podle ní jsou to u osobní odpovědnosti za škody nejčastěji rozbitá okna či propálený koberec.
Odpovědnost za škody třetím osobám může nabýt velmi různých podob, někdy dokonce na první pohled humorných (tedy v případě, je-li viník pojištěn, jinak mu do smíchu příliš není). Staly se i případy, že pojišťovna platila za vymalování pokoje kvůli neopatrně otevřené láhvi Coca-Coly. A dále - ač srážka lyžařů patří spíše do zimní sezóny, tato nehoda se může přihodit i jejich vodním kolegům. Nepříjemné překvapení může způsobit i prudce letící golfový míček.
Podle Karla Kopeckého z ČS-Živnostenské pojišťovny se v zimě pojištění odpovědnosti vztahuje zejména na zranění jiné osoby při lyžování či snowboardingu na sjezdovce. V létě je to pak spíše zranění jiné osoby na silnicích. "Řešili jsme například i srážku dvou cyklistů," uvedl. Dalšími pojistnými událostmi se mohou stát škody třetí osobě způsobené malými dětmi či poškození zapůjčených věcí, upozornila Jana Šmídová z IPB Pojišťovny. "Naši cestovatelé jsou ještě velmi nezkušení a jsou ochotni předložit poškozenému cizinci ihned pas a pojistnou kartu, aniž by si vyžádali jeho identifikaci nebo byli účastni sepsání protokolu na policii," upozornila na obecnější problém mluvčí Česko-rakouské pojišťovny Marie Malá.
Trendem v posledních letech se stává cestovní pojištění dlouhodobé, upozorňuje Martin Turek z pojišťovny Victoria. Většina CK nabízí v rámci ceny zájezdu i cestovní pojištění, takže poptávka po pojistné ochraně na dobu určitou (dobu zájezdu) klesá. Klient však může uzavřít pojistku na dobu neurčitou, přičemž pojistným obdobím je jeden rok.

Stranu připravili Marek Vích a Ivana Kněžínková

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist