Nový vlastník IPB je finančně mnohem zdravější než Nomura

Velikostí patří KBC až do druhé evropské desítky, rentabilita ji ale řadí do světové extratřídy.
Praha (maj)
Jako noc a den se od sebe liší dvě banky, které se nedávno vystřídaly v pozici hlavního vlastníka IPB. Jestliže Nomura byla velkou, starou institucí s až příliš rozmanitými zájmy a řadou minulých hříšků, belgická KBC se jeví jako mladá a zdravá firma koncentrovaná na dokonalý výkon.
KBC Bancassurance Holding vznikl teprve v dubnu 1998 fúzí Cera Bank a finančních a pojišťovacích společností ABB Group, Fidelitas, Kredietbank a Omniver. Firma se od počátku striktně soustředila na produkt "bancassurance", který se maximálně snaží využívat spolupráce mezi bankovními a pojišťovacími divizemi. Tato koncentrace činností ostře kontrastuje s investičním domem Nomura, který se za 75 let své pestré existence dotkl i takových oborů, jako jsou provozování hodinových hotelů, hazardních heren nebo třeba výroba leteckých systémů.
Finanční ukazatele KBC působí tak trochu jako z jiné planety, a to nejen ve srovnání s nevyspělým českým trhem, ale dokonce i v západoevropském měřítku. Své relativně skromné zdroje banka využívá s mimořádnou efektivitou, o čemž svědčí návratnost kapitálu ve výši 20,55 procenta. Ukazatelem ROE (return on equity) nad 20 se obvykle chlubí jen špičkové americké banky, od nichž akcionáři neúprosně požadují finanční zdraví a výnos. Tradičně méně efektivní bankovní domy v západní Evropě obvykle bojují, aby se dostaly na čísla mezi 12 až 18. Nomura sama vykazuje poloviční návratnost kapitálu než KBC, a například rakouská Erste, která nedávno přebrala Českou spořitelnu, rovněž nepřesáhla 11,37 procenta.
Krátkodobý rating KBC udělovaný agenturou Moody's má hodnotu P1, což je o stupeň lepší číslo než u Nomury. Rovněž hodnocení A1 ze strany Standard & Poor's stojí nad výsledkem A3 pro Nomura Securities.
S výjimkou několika rakouských domů není zřejmě na Západě banka, která by střední Evropě přikládala takový význam jako KBC. Společnost dokonce přišla s unikátním konceptem tzv. "druhého domova," což znamená, že vedle rodné Belgie budou právě kandidátské státy EU hlavním opěrným pilířem celé společnosti. KBC dobře chápe, že v jiných zemích už s nadnárodními giganty soutěžit nemůže, a proto se snaží opevnit alespoň v tomto úzkém, ale perspektivním tržním koutku. Díky nákupům v ČR, Maďarsku a Polsku je KBC nejsilnější bankou ve střední Evropě.
Má-li KBC nějaké slabiny, pak jsou většinou dány právě jejím belgickým původem. Mateřský trh je dokonale saturován a neposkytuje už možnost k růstu. Úzká základna je též zdrojem nestability. Příkladem může být slavná "dioxinová aféra", která pojišťovací divizi KBC přivodila obrovské ztráty.