Inspekce vnitra již uzavřela vyšetřování zásahu policie v IPB

Praha (čtk)
Výsledek vyšetřování zásahu, který policie provedla při doprovodu nuceného správce 16. června do Investiční a Poštovní banky, má dnes předložit Inspekce ministra vnitra pražskému Vrchnímu státnímu zástupci Karlu Brücklerovi. Inspekce prověřovala, zda byla účast několika členů elitní protiteroristické jednotky v souladu se zákonem, uvedl Samuel Truschka z tiskového odboru ministerstva vnitra. Podle něj právě Brückler buď rozhodne sám nebo předá případ vyšetřovateli, případně inspekci, k řešení v souladu s trestním řádem.
Asistenci členů jednotky rychlého nasazení při vstupu nuceného správce do IPB kritizuje řada politiků z řad opozice. Místopředsedové KDU-ČSL a ODS Miroslav Kalousek a Ivan Langer viní ministra vnitra Stanislava Grosse, že v této souvislosti zanedbal civilní kontrolu policie. Uvedli to včera v pořadu České televize "V pravé poledne". Gross toto obvinění odmítá. Kalousek doufá, že vláda přesvědčí parlament o tom, že způsob, který zvolila při řešení případu IPB byl jediný možný. Pokud ne, pak bude nutné zvažovat "další instrumenty", dodal. Langer je přesvědčen, že účast příslušníků jednotky rychlého nasazení v IPB byla neadekvátní a nezákonná. "Podle mého názoru nasazením této jednotky zákon porušen byl a konkrétní odpovědnost by měla být vyměřena těm, kdo o tom rozhodovali," zdůraznil. Jeho tvrzení však odmítl nejen policejní prezident Jiří Kolář, ale i ministr Gross.
Předseda branného výboru Poslanecké sněmovny Petr Nečas (ODS) včera v pořadu televize Nova "7 čili Sedm dní" uvedl, že inspekce jako instituce podřízená ministrovi vnitra těžko může konstatovat, že zásah nebyl v souladu se zákonem. Pokud by to podle něj udělala, znamenalo by to obvinění policejního prezidenta Jiřího Koláře ze zneužití pravomoci veřejného činitele. "Vzhledem k tomu, že to dělal s vědomím ministra vnitra a s jeho souhlasem, tak by to znamenalo odstoupení ministra vnitra. Šéf inspekce ministra vnitra je přímým podřízeným tohoto ministra a jeho stranickým kolegou, čili já to už dopředu považuji za frašku toto takzvané vyšetřování," řekl Nečas. Jeho oponent v diskusi, čtyřkoaliční kandidát do Senátu Josef Zieleniec, jej za tato slova kritizoval. Podle něj je sice nutné policejní zásah v IPB vyšetřit, ve chvíli, kdy bylo třeba řešit kritickou situaci významné banky, je ale tato věc drobností. "To je jako kdyby hasičům, kteří někde hasí...někdo říkal, že špatně zaparkovali auto," soudí. Dodal, že nyní je nutné v souvislosti s IPB soustředit pozornost především na stabilizaci ekonomiky.