PERIODIKUM: LE FIGARO

Konec takzvaných ničemných států

Bylo to nevyhnutelné. Vlna politické korektnosti nakonec smetla poslední místo, kde bylo možné vidět svět černobíle: Spojené státy upustily od označování nepřítele za úchylného, ničemného.
Paleta zatracování, kterou symbolizuje anglický výraz "rogue state" (čili ničemný stát), bude v politickém žargonu nahrazen diplomatičtější slovní hříčkou. Z pohledu Washingtonu tak Irák, Severní Korea, Írán, Srbsko, Afghánistán a Súdán jsou již jen "zneklidňující státy" (States of concern). Případně se to týká i Sýrie a Kubánské republiky.
Zpráva o této slovní úpravě přišla od samotné Madeleine Albrightové. Nálepka se změnila, ale ministryně přísahá, že politický obsah zůstává nezměněn: "Tyto státy jsou zneklidňující, protože nás zneklidňují, ať jde o jejich podporu terorismu, výrobu raket nebo jejich vůli narušovat mezinárodní rovnováhu," řekla Madeleine Albrightová.
Spojené státy nikdy nevypracovaly seznam "zneklidňujících států". Doktorka Albrightová se k němu přiblížila v roce 1994 u příležitosti konference k zahraniční politice, která se zapsala do dějin. Planeta byla na ní rozdělena na čtyři kategorie: dobří žáci (dle americko-západního modelu), vznikající země (nové demokracie na Východě a Jihu), odpadlické (ohrožené anarchií, jak tomu tehdy bylo v Somálsku). No a samozřejmě darebácké státy.
Tato poslední kategorie, která se dobře hodila v devadesátých letech, přestala být užitečná, připouští mluvčí amerického ministerstva zahraničí Richard Boucher. Za prvé proto, že spojenci na ni nikdy nepřistoupili. Dále a hlavně pak proto, že již neodpovídá situaci. Se Saddámem Husajnem zůstává Irák čertíkem, který je stále připraven vyskočit ze své krabičky. Ale na úsvitu třetího tisíciletí Spojené státy a Írán se snaží obnovit kontakt. Libye nakonec vydala mezinárodní justici dva podezřelé z atentátu proti letu 103 společnosti PanAm. V Bělehradě Slobodan Milošević, zdá se, hledá zadní vrátka. Také aktivní stalinista z Pchjongjangu Kim Čong-il se naklání k Americe.
Tyto změny v postojích jsou samy o sobě úspěchem pro washingtonský Bílý dům. Situace však ponechává supervelmoc slovně oslabenou. Již nemá fackovacího panáka ani přirozeného nepřítele. Tento nedostatek se může v létě změnit na skutečné strádání, když se Spojené státy rozhodnou se vybavit nejsilnější zbraní proti ničemům: protiraketovým štítem.
Slate, úspěšně fungující časopis na internetu, právě vyhlásil soutěž k určení nové a věrohodné hrozby. Francie, která je stejně jaderná jako nevyzpytatelná, by mohla mít potřebný profil. Firma Microsoft také pro svou známou náklonnost k ovládání světa.
Nejlepším kandidátem však zůstávají samotné Spojené státy. Koneckonců, jak zdůrazňuje Slate, je to jediná země, která dvakrát použila atomovou bombu proti civilistům. A také jednou z mála zemí, která se necítí zavázaná smlouvami, které podepisuje...

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist