Car Mikuláš II. prohlášen za svatého

Moskva (dby, APN)
Ruská pravoslavná církev včera oficiálně prohlásila za svaté posledního ruského cara a členy jeho rodiny. Připomeňme, že car Mikuláš II. z dynastie Romanovových byl i s rodinou zavražděn v roce 1918 v domě kupce Ipaťjeva v uralském Jekatěrinburgu (dříve Sverdlovsk) bolševickým komandem na rozkaz J. Sverdlova. Ipaťjevův dům potom nechal na počátku 80. let zbořit Boris Jelcin, jenž tehdy vedl ve Sverdlovsku krajský výbor KSSS.
Ceremonie se odehrála v moskevském chrámu Krista Spasitele, který byl nedávno postaven na místě původního chrámu téhož jména, zničeného Stalinem ve 30. letech. Car, jeho choť Alexandra, čtyři dcery a syn Alexej byli kanonizováni na základě rozhodnutí synodu pravoslavné církve ze 14. srpna. Klíčovou postavou cermoniálu byl patriarcha moskevský a celé Rusi Alexij II.. Ten upozornil, že kanonizace nemá znamenat, že pravoslavná církev prosazuje návrat monarchie v Rusku. Týž Alexij II. ještě v roce 1998 odmítl provést obřad svatořečení v Petrohradě, kde byly ostatky carovy rodiny pohřbeny v chrámu svatého Petra a Pavla. Jeho tehdejší postoj vyjadřoval pochybnosti vysokých církevních hodnostářů o pravosti ostatků.
Při včerejší slavnostní kanonizaci nebyli ovšem za svaté prohlášeni jen Mikuláš II. a jeho rodina, ale dalších 1083 mučedníků. Obřadu se zúčastnili vedle předních hodnostářů nynějšího Ruska i někteří dosud žijící členové carské rodiny. Velkokněžna Marie, její matka Leonida a syn velkokníže Georgij přicestovali na obřad z Paříže, kde trvale žijí.
Pro mnoho pravoslavných věřících se car stal symbolem boje proti bolševismu a také symbolem utrpení všech obětí totalitní diktatury. Oficiální církev se však dříve přidržovala kritického postoje vůči posledním příslušníkům carského rodu Romanovových, jež oficiální historiografie systematicky démonizovala nebo zesměšňovala.
Význam Mikuláše II. jako náboženského symbolu však v posledních letech v Rusku roste.