Konjukturní průzkum signalizuje pro dalších šest měsíců vzestupný trend

Manažeři průmyslu potvrzují zvyšování poptávky

Praha, 2. 11. 2000
ČSÚ provedl průzkum konjunktury u 965 průmyslových podniků s více než polovinou tržeb celého průmyslu, 457 stavebních podniků s polovinou stavební produkce, 326 podniků obchodu a 34 podniků pohostinství a ubytování. Potvrzuje se, že výkonnost ekonomiky jde nahoru.
Český statistický úřad prognózuje nyní tempo růstu HDP pro rok 2000 na 2,7 %. Ekonomika ČR se tak letos dostane na úroveň r. 1997. V průmyslu bude tento rok znamenat podle předpokladů managementu nástup do konjunkturálního vzestupu. Všechna odvětví, která zaznamenala růst za tři čtvrtletí, očekávají podle vyjádření managementu na základě zakázek a probíhajících jednání růst produkce a zvýšenou poptávku také v posledním čtvrtletí roku. Úroveň poptávky by se ve srovnání se zářím neměla měnit u téměř dvou třetin průmyslové produkce, s oživením počítá více než třetina a se snížením 3 % průmyslu. Jednoznačný růst průmyslové výroby letos snižuje stagnace a pokles ve výrobě kovů, v chemickém a kožedělném průmyslu. Potravinářský průmysl se svým meziročním poklesem o 2,1 % za osm měsíců dynamiku celkové průmyslové výroby přibrzdil.
Ekonomickou situaci průmyslových podniků hodnotí jejich management z 55 % jako dobrou, ze 40 % jako uspokojivou a jen z 5 % jako špatnou. Do konce roku se očekává další zlepšení, se kterým počítají podniky s téměř pětinou průmyslových tržeb, 4 % se zhoršením, ostatní se stabilizovaným stavem. Vyhlídka na první tři měsíce 2001 je stejně příznivá jako pro závěr tohoto roku. Podle názoru vedení průmyslových podniků budou v dalších 12 měsících výrobní kapacity nevytížené jen u jedné desetiny průmyslu, zbytek bude mít kapacity dostatečné. Tento aspekt tedy ke zvýšené investiční činnosti nepovede. Ve zpracovatelském průmyslu je výroba zajištěna v průměru na 20 měsíců dopředu. Příznivé vyhlídky průmyslu potvrzuje také indikátor důvěry (konstruovaný jako konjunkturální hodnocení celkové poptávky, zásob hotových výrobků a očekávaný vývoj výroby). Již v posledních třech měsících r. 1999 se dostal do kladných poloh a nyní má hodnotu +17,3 %.
Stavební výroba se proti nízké úrovni r. 1999 mírně zvýšila (je ale o 14 % nižší než v r. 1996). Za osm měsíců byla proti stejnému období 1999 vyšší o 2,8 %. Růst se soustřeďuje do nové výstavby, do rekonstrukcí investičního charakteru, zatímco objem prací na opravách a údržbě klesá. Iniciátorem mírného zvýšení dynamiky jsou státní zakázky a stavby prováděné na základě přílivu přímých zahraničních investic. Do konce roku očekávají stavební podniky zvýšení objemu prací, ale aktivní konjunkturální saldo ve výši 11 % naznačuje, že zvýšení bude relativně malé. Úroveň poptávky po stavební produkci hodnotí management jako nízkou u 29 % stavební produkce, jako vysokou u 8 %. Poptávka se do konce roku zvýší v podnicích s 15 % objemu stavebních prací, sníží u 23 %, u 62 % se nezmění. Podle objednávek budou v příštích 12 měsících stavební kapacity ze tří čtvrtin vytíženy normálně, 22 % bude nevytížených a jen 3 % mají zakázky nad úroveň svých kapacit. Indikátor důvěry ve stavebnictví se sice od poloviny r. 1999 mírně zlepšuje, ale zůstává stále v pasivu kolem -25 %.
Obchodní podniky očekávají vyšší poptávku u téměř třetiny maloobchodních tržeb, neměnnost u 64 % a pokles jen u 6 % tržeb. Polovina maloobchodu odebírá své zboží od zahraničních dodavatelů, na které budou požadavky o něco důraznější. Vzestup spotřebitelských cen předpokládají podniky u 17 % svých tržeb, u tří čtvrtin jejich neměnnost a u 10 % pokles. Svoji ekonomickou situaci hodnotila čtvrtina podniků jako dobrou, 69 % jako normální a jen 7 % jako špatnou. V příštích šesti měsících očekává zlepšení i zhoršení poptávky vždy necelá pětina podniků, zbývající se změnou nepočítají.

Ludmila Štěrbová, ekonomka,
Václav Čáp, statistik