Jana Matesová ze Světové banky říká: Zpráva je jen velmi obtížně zpochybnitelná

Studie navrhuje konkrétní řešení

Praha, 28. 11. 2000
Zpráva Světové banky (SB) o restrukturalizaci bank a podnikového sektoru, která bude zítra představena v Praze, je velmi kvalitní a její závěry včetně doporučení jsou jen obtížně zpochybnitelné, myslí si zástupkyně ČR u Světové banky ve Washingtonu Jana Matesová.
Nedokončená transformace bankovního a podnikového sektoru byla v druhé polovině devadesátých let největší příčinou hospodářské deprese v ČR, shodují se experti, kteří pracovali na zprávě SB. Jejich odhad objemu pochybných a ztrátových úvěrů se pohybuje na úrovni asi 30 % HDP. "To je nejvíc, co zatím svět zažil - aspoň tam, kde to bylo možno změřit," říká k tomu Jana Matesová. Dodává, že možná v Rusku může být problém ještě větší, ale tam ho zatím nikdo nekvantifikoval. "Zkušenosti ze světa ukazují, že jakmile je problém větší než 5 % HDP, nevyřeší se sám, i kdyby šlo o jakkoliv standardně fungující ekonomiku." SB doporučuje vytvořit program řízený vládou a zaměřit se přitom především na dvě oblasti: vyčištění bankovního sektoru plus rychlou doprivatizaci finančních domů a přijetí dalších opatření v oblasti legislativy.
Pokud jde o špatné úvěry z bankovního sektoru, ty je potřeba nejprve vyčlenit a přesunout do jiné instituce, což v ČR může být jedině Konsolidační banka. Jiným způsobem očisty banky před prodejem může být poskytnutí vládní záruky na špatné úvěry - bez ohledu na to, že předem není zcela jasné, o jak velkou záruku jde. A konečně připadá v úvahu i třetí postup: Banka se prodá se všemi problémy, které se v ní naskládaly. Investor si je přitom sice vědom neznámého rizika, ale sází na velmi nízkou cenu. "Takový postup se však v žádné z transformujících se zemí příliš neosvědčil," říká k tomu Matesová. Podle ní je spíše použitelný ve standardních tržních ekonomikách, kde je riziko více odhadnutelné.
Způsobů, kterými se KoB vypořádá s množstvím špatných aktiv, jež do ní byly převedeny, je také několik. SB navrhuje separátně řešit velké těžce zadlužené firmy, jejichž pád by mohl způsobit značné sociální problémy. Tady se může podle SB dobře uplatnit Revitalizační agentura. S malými pohledávkami si zase poradí soudci, event. správci konkursních podstat. Největší skupinu problematických pohledávek ovšem představují menší nebo středně velké podniky. Ty doporučuje SB prodávat po skupinách (např. v odvětvovém členění), a to pokud možno co nejrychleji, nejlépe ve spolupráci s renomovanými zahraničními soukromými subjekty.
Pokud jde o oblast legislativy, navrhuje SB provést ještě řadu změn v zákoně o konkursu a vyrovnání, přičemž za nejvýznamnější považuje zavedení tzv. fast track, což lze chápat jako rychlý proces restrukturalizace podniku. Tato zrychlená procedura by umožnila podnikům, které se dostaly do potíží, ale věřitelé je nechtějí poslat do konkursu, aby dostaly šanci realizovat zvláštní restrukturalizační program, jehož součástí je vyrovnání s věřiteli. Vyrovnání je sice možné i dnes na základě zákona o konkursu a vyrovnání, ale je pomalé a těžkopádné. Zpráva SB navrhuje velmi detailně, jak několika zásahy do zmíněné právní normy celý postup urychlit tak, aby mohl být dokončen během čtyř, nejvýše šesti měsíců.
Na přípravě studie SB, která by mohla být další inspirací pro vládu i české zákonodárce, pracoval po dobu více než jednoho roku ten nejlepší tým expertů, který by si jen ČR mohla přát. "Byli to odborníci, kteří nejen znají problematiku ekonomik, v nichž se nashromáždilo velké množství špatných aktiv, ale zároveň znají i poměry v České republice," řekla Matesová.
Vývody a jednotlivé návrhy řešení, k nimž postupně odborníci ze SB docházeli, byly k dispozici české straně průběžně již od září loňského roku. Je zřejmé, že část doporučení se už podařilo prosadit formou senátních návrhů na změny novely zákona o konkursu a vyrovnání. Zdaleka však ne všechna. Podle naší zástupkyně ve Washingtonu nám nabídla už loni Světová banka grant na proškolování soudců, správců a dalších pracovníků, kteří přicházejí s danou problematikou do styku. Zatím ale tato nabídka nebyla využita.
Více podrobností přinese týdeník EKONOM 48/2000, který vychází tento čtvrtek.
(li)