Německý průmysl je zklamán výsledkem konference o klimatu

Praha, 28. 11. 2000
Zklamání, vzájemné osočování států z neochoty přistoupit na kompromis - takové jsou průvodní jevy skončení konference o světovém klimatu. Zklamání z fiaska konference a starost o to, kdy se strany konečně dohodnou, je vidět i v očích německých průmyslníků.
"Byli jsme odhodláni dobrovolně se zavázat ke snížení emisí, předpokládali jsme, že podobné kroky podniknou i ostatní země", říká k tomu prezident Spolkového svazu německého průmyslu Hans-Olaf Henkel. Vzhledem k miliardovým investicím do ochrany životního prostředí jsou totiž německé podniky ve velké konkurenční nevýhodě. Německý odborový svaz proto silně kritizoval postavení USA a Japonska. Právě Američané už na konferenci v japonském Kjótu v roce 1997 slíbili značné snížení zátěže životního prostředí. K tomu však zatím nedošlo, ba naopak. Spojené státy tvoří sice pouze čtyři procenta světové populace, jejich podíl na znečištění ovzduší je však více než čtvrtinový.
Také spolkový ministr pro životní prostředí Jürgen Trittin kritizoval chybějící vůli u vedoucích činitelů světových ekonomik, USA a Japonska stanovit ochranu klimatu jako prioritu své země. Kritika se však obrátila i na samotného Trittina, a to ze strany FDP, která ho obviňuje ze ztroskotání jednání. Podle ní Trittin na mezinárodním poli nemá žádný vliv a není dostatečně respektován. Naopak prezident Spolku na ochranu přírody Jochen Flasbarth velmi oceňuje, že Evropská unie nepřistoupila na kompromis za žádnou cenu, přičemž roli přitom sehrál i Trittin.
K činům se však už odhodlalo na 200 škol z členských zemí EU, ale i z Estonska, Makedonie a Rumunska. Zavázaly se snížit spotřebu energie o osm procent během osmi měsíců (na stejných osm procent má celá unie čas osm let). Aby se akce potvrdila, vsadili se školáci s komisařkou EU pro životní prostředí, Margot Wallströmovou - ta v případě své prohry bude jezdit jeden měsíc do práce na kole. V případě prohry ji pak školáci budou do práce po jeden týden vozit rikšou.
(bb)