Se zločiny komunismu jsme se nevypořádali, říká Václav Fischer pro HN

Čas nezávislých senátorů teprve přijde

Praha, 30. 11. 2000

Co říkáte výsledku voleb do Senátu, do kterého se nakonec příliš vámi podporovaných kandidátů nedostalo?

Já jsem byl loni skutečně prvním kandidátem bez podpory některé ze stran a nakonec jsem zvítězil. Totéž se letos povedlo historicky druhému nezávislému senátorovi Jaroslavu Kubínovi ze Vsetína. Vnímám to jako obrovský úspěch, nicméně si myslím, že čas nezávislých senátorů teprve přijde. Musí překonávat nesmírné překážky a pokud se nejedná o známou osobnost, tak je celkem nemožné se do Senátu dostat.

Za slovem nezávislý se může skrývat cokoliv - senátorka Rögnerová byla kandidátkou KSČ a senátor Kubín byl dokonce dlouholetým vysokým komunistickým funkcionářem...

To musím zásadně odmítnout, protože existuje celá řada politických stran, které čelí mnohem větším problémům, než je tomu u nezávislých kandidátů. Paní Rögnerová svou kandidaturu těsně před revolucí 1989 nikde zásadně netajila. To, že ji nepovažovala za nutnou součást svého velmi krátkého životopisu na internetu, mě neudivuje. Přestože já rozhodně nemám žádný důvod dívat se pozitivně na členství v komunistické straně, tak v jejím případě to nepovažuji za pochybení, protože její kandidatura byla spojena s nutností uhájit svoji existenci. Na rozdíl od ní pan Kubín byl v KSČ, zastával funkci předsedy městského národního výboru a všichni občané jeho volebního obvodu to velmi dobře věděli a přesto pro něj rozhodli velmi výrazným rozdílem. A to je nejdůležitější. Jsem informován, že nikdy nikomu neublížil.

Neměli bychom se v naší společnosti vyrovnat razantněji s minulostí, kdy u nás vládla KSČ?

Na jedné straně bychom se měli rozhodně s komunistickou minulostí vypořádat, a sice s vysokými funkcionáři a lidmi, kteří skutečně a prokazatelně ostatním škodili. To jsme do dneška neudělali. V budoucnosti bychom ale měli odhlédnout od skandalizace těch, kteří byli kandidáty nebo řadovými členy KSČ. K tomu totiž není žádný důvod a o to větší má smysl vypořádat se se zločiny komunismu.

V čem vidíte hlavní roli nezávislých politiků?

Zcela jednoznačně v tom, že se jedná o lidi, kteří patří zejména na místní komunální a krajskou úroveň a také do Senátu. Jejich hlavní význam spočívá v samostatnosti a nezávislosti na doporučení stranických výborů. Především v Senátu mohou sehrát významnou úlohu jako zprostředkovatelé mezi znesvářenými stranami. Horní komora Parlamentu by měla hlasovat odborně, a ne politicky. Právě proto by v ní mělo být mnohem více nezávislých odborníků, než je tomu v Poslanecké sněmovně. Ta bezesporu zůstane jasně politickou institucí.

Kdo by měl být budoucím předsedou horní komory? Vy jste vyjádřil podporu Heleně Rögnerové, jež ve volbách zvítězila nad dosavadní šéfkou Senátu Libuší Benešovou.

Musí to být člověk akceptovatelný většinou senátorů a zároveň by měl konečně pomoci Senátu, aby se stal institucí, která plní svoji úlohu demokratické a ústavní pojistky. Z tohoto důvodu bych v jeho čele nejradši viděl novou tvář. Je to ale věc voleb a také proto vítám, že žádná ze stran či uskupení nemá prostou většinu a hlasy dvou nezávislých senátorů mají skutečně velkou váhu. Já osobně budu hlasovat nadále podle svého nejlepšího svědomí a vědomí.
Pavel Šnajdr