Je třeba zhodnotit působení ČSSD ve volbách, říká její výkonný místopředseda pro HN

Špidla: KSČM nyní nemá mou důvěru
Hradec Králové, 4. 12. 2000

Poté, co se Stanislav Gross rozhodl nekandidovat na předsednický post ČSSD, jste zůstal prakticky jediným adeptem. Očekával jste takový vývoj?

Výraznější změny jsou vždy dlouho očekávány. Nejedná se tedy o žádný zlom, ale o vývoj běžný ve straně, která má právo nazývat se demokratickou a je trochu stabilizovaná. V tomto případě se jedná o pokračování kontinuálního procesu. Nejde ale vůbec o žádné rozhodnutí ve smyslu volby, protože ta se odehraje na sjezdu. Do té doby se může ještě stát mnoho. Je to dílčí etapa na cestě, nic víc.

ČSSD zaznamenala v posledních volbách velký neúspěch. Co by měla učinit pro navrácení přízně voličů?

Sociální demokracie má před parlamentními volbami zhruba 18 měsíců, což je doba příliš dlouhá na gesta, protože jejich hodnota se v tomto čase rychle vyčerpá. Je to však také doba příliš krátká na práci. Podle mého názoru je skutečně třeba učinit to, co říkal Stanislav Gross - definovat si základní priority a odhadnout, které se ještě dají prosadit. Je třeba dotáhnout programovou práci co možná nejdále a zhodnotit působení ČSSD ve volbách. Dále je nutné zpracovat novou komunikační strategii, a to dovnitř ČSSD. Naši členové jsou totiž více pod vlivem veřejných sdělovacích prostředků, než aby měli přímé a konkrétní informace od svých představitelů.

Kde vidíte místo ČSSD? Měla by usilovat o hlasy voličů KSČM?

Naše strana je zcela a zásadně autentická demokratická levice, což jí umožňuje, aby měla vliv v politickém středu a dokonce i za ním. Zásadní otázka je, že chceme získat voliče. Naši voliči nejsou nějaký úzký elektorát teď hlasující pro jednu stranu, ale obecně jsou to lidé, kteří jsou schopni chápat solidaritu, demokracii a sociální odpovědnost. Jsou v levé, ale i v pravé části politického spektra.

Připustil byste spolupráci vaší strany s komunisty?

KSČM v současné podobě rozhodně nemá mou důvěru. Na druhé straně se však odehrává situační spolupráce, která je někdy paradoxně i mezi ODS a KSČM. Patří to k demokratické politice.
Pavel Šnajdr