Přes růst zájmu o otevřené podílové fondy dosud ČR značně zaostává za Evropou
Primát patří fondům peněžního trhu
Také v ČR zažívá kolektivní investování, měřeno zájmem o otevřené podílové fondy, konjunkturu. Jejímu dalšímu růstu však brání řada překážek, zejména legislativních.
Praha (fm)
O 216 procent, a to z 16,8 na 53 mld. Kč, vzrostlo loni vlastní jmění otevřených podílových fondů spravovaných členy Unie investičních společností ČR (UNIS ČR). Čisté prodeje, tedy rozdíl mezi objemem prodaných a odkoupených podílových listů, činily 17,1 mld. Kč. Zbývající přírůstek vlastního jmění těchto fondů ve výši 16,4 mld. Kč tvoří zhodnocení majetku ve fondech jejich správci a vliv otevírání fondů. Na včerejší tiskové konferenci to uvedl předseda předsednictva UNIS ČR Jiří Brabec.
Podstatná část čistých prodejů - ve výši 15,6 mld. Kč - loni připadla na fondy peněžního trhu. Obligační fondy k nim přispěly 2,2 mld. Kč, akciové 96 mil. Kč a fondy fondů 282 mil. Kč. U smíšených fondů dosáhly při vyšším objemu odkupů podílových fondů odlivu - 1,2 mld. Kč.
Brabec zdůraznil, že loni došlo ke konsolidaci členské základny unie. Počet jejích členů klesl na 19. Všichni prošli přelicencováním, prováděným Komisí pro cenné papíry. K dříve otevřeným uzavřeným podílovým fondům přibyly také investiční fondy, jejichž transformace byla v předchozím období vzhledem ke špatné právní úpravě nemožná. Šlo přitom o fondy s velkým objemem majetku. Na rozdíl od minulosti přitom nemusely otevřené podílové fondy čelit velkému počtu zpětných odkupů.
Za velmi významné označil Brabec také samoregulační aktivity unie, které zvyšují transparentnost trhu. Platí to zejména u zveřejňování komplexních informací o vývoji v odvětví. UNIS také loni přistoupil na evropskou závaznou klasifikaci typů fondů, která umožňuje jejich vzájemné porovnávání. Zavedl i jednotnou metodiku výpočtu durace (průměrné délky instrumentů) u obligačních fondů a fondů peněžního trhu a tzv. komunikační kodex, jehož cílem je respektovat nejen pravdivost, ale i vzájemnou porovnatelnost publikovaných údajů.
Také letos chce UNIS zvyšovat standardy v oblasti kolektivního investování s cílem co nejlépe zhodnocovat svěřené prostředky. Přes loňské úspěchy zůstává ovšem objem prostředků vložený v ČR do otevřených podílových fondů desetkrát nižší než ve Finsku, které je na posledním místě v Evropě. Uvažuje se o tom, že výroční valná hromada unie v květnu nebo červnu sjednotí členství v UNIS rozdělené dosud na přidružené a řádné. Jedná se rovněž o možnosti rozšířit unii o další zejména zahraniční investiční společnosti, které chtějí podnikat v ČR.
Unie investičních společností se chce aktivně podílet na přípravě nového zákona o kolektivním investování, na němž začala pracovat Komise pro cenné papíry a Ministerstvo financí ČR. Měl by být přijat během dvou let, předpokládá se, že bude zcela kompatibilní s legislativou platnou v Evropě, řekl Brabec.
UNIS bude také prosazovat regulaci zahraničních podílových fondů v ČR. Současný zákon ji neupravuje. Když se připravoval, byl nejprve poplatný kupónové privatizaci a poté problémům, které po ní vznikly. Legislativa proto zatím nepočítá se stavem, kdy hodlá stále více zahraničních investičních společností v ČR aktivně prodávat fondy, nejen v podobě zahraničního cenného papíru přes obchodníka s cennými papíry, ale i např. prostřednictvím primární emise podílových listů. Unie se této konkurenci nebrání. Chce také, aby v ČR platil tzv. Evropský pas, na jehož základě by licence udělená investiční společnosti v některé z členských zemí EU automaticky platila i v další zemi. Společnost by pak podléhala v případě marketingu, prodeje a zpětných odkupů regulaci v zemi, kde působí.
Současná legislativa poškozuje subjekty podléhající české regulaci a vytváří právní nejistotu pro zahraniční fondy. Unie se také domnívá, že dosavadní rozhodnutí KCP povolující hromadné vydávání a veřejnou nabídku akcií a podílových listů zahraničních fondů nejsou plně v souladu s platným zákonem. UNIS tedy usiluje o to, aby byla co nejrychleji přijata právní úprava umožňující podnikání zahraničních fondů v ČR, která by jejich činnost zároveň také důsledně regulovala.
Za důležitý úkol označil Brabec rovněž jednání o změně zdanění fondů a výnosů jejich akcionářů, umožňující odstranit dvojí, případně vícenásobné zdanění a zamezit tak daňovému znevýhodnění domácích fondů vůči zahraničním. UNIS také doufá, že budou zpřístupněny výhody investování do podílových fondů i institucionálním investorům, pro které nejsou nyní, vzhledem k daním, tyto investice atraktivní. Věří, že se podaří najít způsob, jak přitom nebude státní rozpočet připraven o část daní.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist