Majitelům Cukrovaru Prosenice se nelíbí kvóty na výrobu cukru

Prosenice (čtk)
Podnikatelské plány zkřížila vláda novým majitelům zkrachovalého Cukrovaru Prosenice, kteří se rozhodli oživit v něm letos po několikaleté přestávce výrobu cukru. Prosenický cukrovar totiž není zařazen do seznamu tuzemských výrobců cukru, na které se vztahuje vládním kabinetem nedávno schválený systém kvót.
"Rozhodnutí vlády zavést kvóty nás nemile překvapilo. Regulace trhu s cukrem je potřebná, vadí nám ale byrokraticko-administrativní způsob, jakým jsou nyní kvóty rozdělovány. Podle nás by měly být přidělovány podle toho, zda žadatel předloží smlouvy se zemědělci a odběrateli. Tím by jasně prokázal, že je schopen uplatnit produkci cukru na trhu," řekl Jiří Vajdík ze společnosti Eurogynova CZ, která prosenický cukrovar na konci loňského roku koupila. Podle v únoru vládou schváleného nařízení mají být kvóty pro jednotlivé cukrovary určeny podle jejich podílu na celkové produkci cukru za poslední roky. Stát má stanovit minimální garantovanou cenu, kterou budou zemědělcům vybrané cukrovary platit. Systém kvót by měl zajistit i peníze na nákladný vývoz nadbytečného cukru. Ministerstvo zemědělství však tvrdí, že systém je otevřený i pro další zájemce.
Vajdík uvedl, že Eurogynova investovala do nákupu a zprovoznění prosenického cukrovaru zhruba 80 miliónů Kč. Se zemědělci již uzavřela desetileté smlouvy na dodávku cukrové řepy, která by se v příštích letech měla pěstovat až na 4000 hektarech okolních polí. Cukrovar by měl za rok zpracovat 200 tisíc tun cukrové řepy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist