Personální politika je záležitostí vlastníků, tvrdí odbory brněnského výrobce zbraní
Mohorita je manažerem ve Zbrojovce
Zaměstnanci brněnské Zbrojovky se obávají, že jmenování Vasila Mohority ředitelem vnějších vztahů poškodí jméno společnosti.
Brno (ick)
Bývalý předseda Socialistického svazu mládeže (SSM) a polistopadový první tajemník komunistické strany Vasil Mohorita se stal ředitelem vnějších vztahů a. s. Zbrojovka Brno, významného výrobce loveckých a sportovních zbraní. Bude odpovídat za obraz brněnské firmy na veřejnosti a za komunikaci s médii. Generální ředitel Zbrojovky Pavel Jiroušek se nechtěl k jeho dosazení do vysoké funkce bez výběrového řízení vyjádřit. Později se však nechal slyšet, že jmenování Mohority není senzací a že může přispět svými životními zkušenostmi. Mohorita nebyl v pátek na pracovišti k zastižení a do práce znovu nastoupí až v úterý. Někdejší šéf SSM studoval na vysoké škole v bývalém Sovětském svazu. Po listopadové revoluci ještě chvíli působil mezi komunisty a ve své politické kariéře pokračoval v okrajových levicových uskupeních: v Demokratické straně práce a ve Straně demokratického socialismu. Vlastní podnikatelské aktivity směřoval na východ, především pak do Ruské federace.
"Je to šok, co si o nás budou všichni myslet," reagoval zaměstnanec Zbrojovky, který nechtěl zveřejnit své jméno. Pracovníci brněnské společnosti vyjadřovali obavu, aby jmenování Mohority nepoškodilo jméno firmy. "Je to věc vlastníků, jak dělají personální politiku. Čas ukáže," nechtěl hodnotit Mohoritův příchod odborový předák Bohumír Popelář. Komunistická minulost nového ředitele vnějších vztahů není podle něho nejdůležitější. "To je věc politická. Zaměstnance zajímá zajištění existence a pokud jeho působení něco přinese, tak proč ne. Můžeme se tomu sice podivovat, ale to nic neznamená," dodal.
Experti, kteří sledují podnikovou sféru, byli objevením Mohority na vrcholném postu ve Zbrojovce zděšeni. "Nedokážu si představit, že by se něco podobného stalo v jiné zemi. Tito lidé již měli dávno odejít do historie," poznamenal analytik Petr Bodeček z Cyrrusu. Podle něho neobstojí ani argument, že má Mohorita řadu obchodních kontaktů na východě. "Geopolitická situace se tak změnila, že je to již nevyužitelné. Může to navíc poškodit jméno firmy doma i v zahraničí. Vždyť ten člověk prosazoval ideologii, která popírala jakýkoliv tržní vývoj," doplnil. Zbrojovka zatím směřuje na východní trhy pouze 15 procenty svého exportu.
Podle analytika Alexandra Tótha z BBG Finance však nebude mít jmenování Mohority dopad na obraz firmy. Nejvyšší manažerské funkce ve Zbrojovce a v Zevetě Bojkovice, které brněnská firma patří od minulého roku, zastával donedávna Antonín Krumnikl, někdejší ministr v komunistické vládě.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist