Nový hlavní majitel Kovohutí Povrly, firma MA Management, chce zvýšit jejich produkci
Prodejem akcií kovohutí si fondy Spořitelní investiční společnosti upravily portfolio.
Povrly/Praha (ša)
Většinovým akcionářem metalurgické společnosti Kovohutě Povrly (Kovohutě) byl na její včerejší valné hromadě potvrzen pražský podnik MA Management.
Rozhodující část majetkových podílů (68,7 %) nakoupil MA Management prostřednictvím obchodníka s cennými papíry SATI od fondů Spořitelní investiční společnosti (SIS) na základě výběrového řízení. Žádná ze stran nekomentovala cenu prodávaných akcií.
"Kovohutě dosud většinu produkce prodávají doma. Firma si na zdejším trhu vede dobře, ale svazuje ji to v dalším vývoji. Nyní má však nejlepší předpoklady expandovat, podstatně si vylepšila kvalitu a také získala certifikát ISO 9002," sdělil HN jeden z nových členů představenstva Kovohutí Aleš Nykodým.
K prodeji majoritního balíku akcií byla SIS přinucena zákonným požadavkem. Otevřené fondy kontrolované jedním obhospodařovatelem smějí vlastnit nanejvýš 11 procent z vydaných akcií jednoho emitenta. "Nemáme žádné tajné dohody se společností MA Management. Chceme se však dočasně s novým vlastníkem podílet na řízení Kovohutí," sdělil zástupce SIS Jaroslav Janda, který po včerejší valné hromadě zůstal v představenstvu Kovohutí. Zároveň vyslovil přesvědčení, že nový vlastník je pokračovatelem perspektivního vývoje Kovohutí.
MA Management uvádí, že do firmy vstupoval s dlouhodobým záměrem a že již zpracoval tříletý program směřující k zvýšení celkového objemu produkce a tržeb včetně průniku na zahraniční trhy.
Rozsáhlá restrukturalizace "nastavila" Kovohutě na konkurenceschopný podnik. Ze ztrátového hospodaření se dostaly po roce 1997, když v předchozím období zredukovaly předimenzované výrobní kapacity a snížily náklady na výrobu. Loni hospodařily s čistým ziskem 20,3 miliónu korun, což byl zhruba dvojnásobek oproti plánu. Celkové výnosy mírně přesáhly 630 miliónů korun.
Kovohutě Povrly s 304 pracovníky se specializují na plechy a pásy válcované za tepla a za studena z mědi, mosazi a speciálních slitin. Výrobky se uplatňují mj. ve strojírenství, automobilovém, chemickém a elektrotechnickém průmyslu. V ČR má firma z části konkurenci ze strany Kovohutí Rokycany a Kovohutí Čelákovice.
Výrobní program těchto tří hlavních producentů v oboru zaměřeném na zpracování měděných slitin a mosazi se však ve finálních produktech liší a každý ze subjektů má podle Jandy ze SIS relativně stabilní pozici na českém trhu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist