Masokombinát silně investuje

Písek (zdz)
Příprava na vstup do Evropské unie se stala strategickým cílem akciové společnosti Masokombinát Písek CZ, která je součástí silné skupiny podniků podnikatele Václava Korandy. Ty se sdružily do firmy ZŘUD Písek, v níž vedle dalších masokombinátů v Krahulčí, Chebu a Poličce působí i zemědělské statky Dalovice, Dlouhá Ves, velkovýkrmna Odeř, Reprogen Planá nad Lužnicí a servisní firma Řezpof Plzeň.
Splnění mezinárodní normy řízení jakosti ISO 9001 i ekologické normy ISO 14 001, které firma hodlá získat už letos v dubnu, je podle generálního ředitele píseckého masokombinátu Ladislava Hájka jednou ze základních podmínek budoucí úspěšné existence.
"Po otevření trhu přežijí jen silné, moderně vybavené firmy," očekává Hájek. Firma proto i letos, po období masívních investic určených na výstavbu nové čističky, rekonstrukci porážek a mrazírny a rozšíření bourárny a vybudování škvařírny sádla a loje, vydá na rozvoj výroby další milióny korun. Ty budou určeny hlavně do obalové techniky.
Experti ovšem míní, že i velké celky se špičkovými technologiemi zřejmě budou potřebovat kapitálově silného zahraničního partnera. Jaromír Štrobl ze Společenstva řezníků a uzenářů říká, že především půjde o firmy, které zatím nemají povolení k exportu do zemí EU. Podniků s potřebnou licencí je v zemi zatím jen pět.
Rozsáhlé investice písecké firmě umožnily od roku 1994 zdvojnásobit tržby na současných 1,15 miliardy korun a porážkovou kapacitu zvýšit ze 13 tisíc tun na loňských 21 tisíc tun. Počet zaměstnanců se v této době zvýšil o sedm desítek na současných 360 osob. Podnik, který vyrábí přes 200 druhů výsekových mas a uzenářských výrobků, dodává 42 procent produkce obchodním řetězcům. Zbytek připadá na národní síť menších obchodů.
Šéf společnosti ZŘUD Jaroslav Šebesta, která koordinuje obchodní politiku svých firem a jejíž tržby už přesáhly čtyři miliardy korun, se přitom netají snahou podíl v obchodních sítích dál zvýšit. Vedle prodloužení záručních lhůt a přechodu i na velkospotřebitelské balení, k tomu má přispět spolupráce v rámci skupiny. Ta mimo jiné umožňuje přesun a vzájemné doplňování sortimentu. Podle Štrobla má propojení výroby se zpracovatelskými závody perspektivu a představuje nový trend.
"ZŘUD je příkladem takového životaschopného celku. Firmy nejsou zcela závislé na nákupu skotu a vepřů a mohou si i vzájemně vypomoci," komentoval to představitel společenstva řezníků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist